ששון עם רבין במעמד חניכת בית ספר בחולון ב-1994. צילום: באדיבות עיריית חולוןששון עם רבין במעמד חניכת בית ספר בחולון ב-1994. צילום: באדיבות עיריית חולון
ששון עם רבין במעמד חניכת בית ספר בחולון ב-1994. צילום: באדיבות עיריית חולון
(ששון עם רבין במעמד חניכת בית ספר בחולון ב-1994. צילום: באדיבות עיריית חולון)
"זה לא נתפס שדבר כזה קורה, היתה לנו פגישה מתוכננת, רגע אחד הוא ברך אותי וברגע הבא הוא כבר לא היה איתנו".
ראש עיריית חולון, מוטי ששון, עמד מטרים ספורים מיצחק רבין ולמרות שראה את הרצח במו עיניו, אז בנובמבר 1995, הוא עד היום מתקשה להאמין.
זה לא סוד ש-ששון הוא דמות בולטת במפלגת העבודה, ובזמנו - היה חבר קרוב של נשיא המדינה המנוח, שמעון פרס. אך מעטים יודעים שבמסגרתו מעמדו, בליל הרצח של יצחק רבין המנוח ששון עמד לצידו ובשעה שנשמעו יריות ששון צפה במתרחש.
"צ'יץ, שהיה אז ראש עיריית תל אביב התעקש שהיה שאקח חלק בוועדה שארגה את העצרת בכיכר מלכי ישראל, אז הייתי שם למרות שאני לא אוהב את ההמולה", נזכר ששון. "הייתה הרגשה טובה באוויר, התרגשות כזאת של כולם יחד, כמו שאומרים 'רוחות של שינוי'. באמת האמנו שיכול להיות שלום, היום כבר לא מעיזים לדבר על זה, אבל אז היתה תקווה".
יצחק רבין ז"ל | צילום: דוד רובינגריצחק רבין ז"ל | צילום: דוד רובינגר
יצחק רבין ז"ל | צילום: דוד רובינגר
(יצחק רבין ז"ל | צילום: דוד רובינגר)
אתה זוכר מתי הפעם האחרונה שראית את יצחק רבין המנוח?
"בטח. בסיום העצרת רבין פנה ללכת, כל המאבטחים שלו היו איתו ורצו לפנות אותו מהר לפני שיתחילו הפקקים. אבל דליה אמרה לרבין 'לא אמרת שלום' והוא חזר כדי להיפרד מצ'יץ, אני עמדתי לידו והוא לחץ את ידי בחום והחמיא לי. באותו זמן היתה לנו פגישה מתוכננת אז חשבתי שבקרוב שוב נפגש".
כשששון משחזר את רגע הרצח הוא מתקשה להכיל את הזעזוע ונראה כי מעולם לא שכח את המראות הקשים. "אני מדבר על זה והשערות שלי סומרות", הוא אומר היום, 24 שנים אחרי.
ששון מוסיף: "צעדתי לכיוון שלו, הייתי מטרים ספורים מהרכב שלו שפתאום שמעתי 3 בומים. ברגע הראשון כולם חשבו שזה פיגוע גדול, שיורים על כולם ונוצר כאוס. אני לא שמעתי אף אחד צועק 'סרק סרק', שמעתי על זה רק אחר כך אבל תשכחו מכל הקונספירציות, יגאל עמיר ירה בו מול כולם, זה מה שקרה וכל אדם שאומר אחרת או משקר או שיש לו אינטרס.
"המאבטח העיף את רבין לרכב והנהג שלו ממש טס משם. אני זוכר שלידי עמד מישהו ששלף עוזי, כל המאבטחים רצו עם נשקים שלופים ובכלל לא ראו שהשוטרים הצמידו את יגאל עמיר לקיר. הנהג שלי אמר 'רבין מת' אבל אני אמרתי לו שיהיה בשקט כי לא ידענו מה קורה. דליה נעלמה, והתחיל כאוס, לא רק בכיכר אלא בכל המדינה. זה היה דבר לא נתפס, לא האמנו שככה רוצחים ראש ממשלה במדינת ישראל".