התפרצות קדחת הנילוס המערבי: אחרי שבשבוע שעבר דווח על תושב בת ים שאושפז באיכילוב לאחר שאובחן במחלה, היום (ראשון) מעדכן המרכז הרפואי וולפסון על חולה נוסף שאובחן ואושפז בבית החולים.
2 צפייה בגלריה
יתוש
יתוש
מחלת הנילוס המערבי מועברת בעקיצת היתוש
(צילום המחשה: shuttersotck)

מצבו של החולה, בשנות ה-60 לחייו, מוגדר כבינוני והוא נמצא תחת השגחה, ומטופל במקצועיות ע״י הצוותים הרפואיים בביה״ח וולפסון.

קראו גם:

פרופ׳ יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות, במרכז הרפואי וולפסון: ״קדחת הנילוס המערבי היא מחלה ותיקה שפועלת במזרח התיכון כבר מתחילת המאה הקודמת, כאשר כבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת תוארו מקרים כאלו בסמוך לנילוס באוגנדה ומכאן המחלה קיבלה את שמה – קדחת הנילוס המערבית. מדובר במחלה ויראלית שעוברת ע"י עקיצה של יתושה. היתושים שמעבירים את המחלה הזו נפוצים בארץ (הנמר האסייתי) ולכן המחלה הזו הייתה גם ידועה בארץ מזה שנים רבות".
האם המחלה מדבקת?
"אופן ההדבקה נעשה באמצעות עקיצת יתוש שנושא את הווירוס הספציפי הזה. חשוב להבין כי המחלה עוברת רק מיתוש לאדם ולא מדבקת מאדם לאדם כך שגם אם יש לנו בן משפחה או מישהו שהיינו איתו במגע ואנחנו יודעים שנדבק בקדחת זה לא מסכן אותנו בשום צורה".

2 צפייה בגלריה
ד״ר יסמין מאור מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומרפאת מטיילים בוולפסון
ד״ר יסמין מאור מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומרפאת מטיילים בוולפסון
פרופ׳ יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי וולפסון
(צילום: דוברות וולפסון)

מה תסמיני קדחת הנילוס המערבי?
"תסמיני המחלה יתפתחו בין יומיים עד שבועיים מרגע העקיצה כאשר 40% מהמקרים הם אסימפטומטיים וכלל לא נדע שנדבקנו. נתון מעודד נוסף הוא, שעפ"י הספרות הרפואית, נדיר שמי שנדבק בנגיף פעם אחת - שידבק בו פעם נוספת. באנשים שמפתחים את הסימפטומים, לרוב מדובר במחלת חום שנמשכת מספר ימים ועוברת מעצמה. במיעוט המקרים, הנגיף עובר למוח ואז עלולה להתפתח מחלה יותר קשה שהביטויים שלה יכולים להיות: פגיעה בזיכרון, ירידה במצב ההכרה ולעיתים שיתוקים בידיים וברגליים ולעיתים אף מדובר במחלקה קשה שכרוכה בתמותה".
בבית החולים מסבירים כי כמו בכל עולם המחלות הזיהומיות, אנשים מבוגרים עם מחלות רקע ומדוכאי חיסון נמצאים בסיכון גבוה יותר.
איך מתגוננים מפני המחלה?
"ניתן להתגונן מהדבקה בנגיף על ידי שימוש בתכשירים דוחי יתושים במריחה על העור ובסביבה. כמו כן מומלץ לוודא כי אין מים עומדים בסביבה למשל באזורי השקייה של גינות או בתחתיות של עציצים שם היתושים מטילים את הביצים״".