התפרצות ווירוס ה"קורונה", יחד עם תחושת הבלבול הנלוות אליה ומאפיינת את כולנו, יכולה להוות כר פורה לחדשנות, חוש הומור ויצירתיות מתפרצת - וזה מה שעשה FUTURE מרכז היזמות והחדשנות של מכון טכנולוגי חולון HIT.
המרכז הכריז על "תחרות לעיצוב מסכות הגנה" וקיבלנו מסטודנטים וסטודנטיות ממחלקות העיצוב רעיונות מרעננים. השיפוט בתחרות התבצע על ידי צחי דינר, ראש המחלקה לתקשורת חזותית ולוקה אור, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי.
במקום הראשון, רעות בר קנא, שלומדת בשנה ד' בעיצוב תעשייתי. העיצוב של המסכה נובע משיקולים פונקציונליים שהם: שימוש בHEPA פילטר בשילוב פילטר פחם פעיל (נחשבים הכי יעילים). הגדלת פני השטח ללכידת חיידקים באמצעות יצירת מבנה תלת מימדי, בשילוב 2 צבעים מנוגדים, שחור ולבן. נוצרה מסכה ייחודית ואקסטרה יעילה המייצרת מקצב תלת מימדי משתנה מזוויות שונות.

המסכה של רעות בר קנאהמסכה של רעות בר קנא
המסכה של רעות בר קנא
(באדיבות מכון הטכנולוגי חולון HIT )
במקום השני, אמנון יואלי, סטודנט שנה א' לתואר שני בעיצוב משולב. שימוש בחמסה ליצירת מסכת הגנה נשימתית, עיטורי החמסה מעברים מסרים שונים. סימן העין הוחלף בשפתיים אשר ממוקמות במקום הטבעי מקטינות את מידת ההסתרה הנוצרת באופן טבעי על ידי המסכה. "הוספתי עיטור מסנן של מסכת אב“כ שמשתלב בקישוטי המסכה בדומה לסיטואציית המסכות של שנת 1991", הוא ציין. הפיכת החמסה השטוחה למסכה תלת מימדית מבוצעת באמצעות קיפולים ובתוך כך שומרת על החמסה המקורית במלואה תוך התאמתה להקשר הנוכחי.
המסכה של אמנון יואליהמסכה של אמנון יואלי
המסכה של אמנון יואלי
(באדיבות מכון הטכנולוגי חולון HIT )
אל המקום השלישי הגיע אהד אורון, סטונדט שנה ד' עיצוב תעשייתי שעיצב מסכה ממנה מבצבצים צמחים. "הרעיון המקורי שלי הוא פילטר חכם " ירוק" המשתמש בצמחים הממוקמים בפתח המסכה ומייצרים חמצן נקי מהאוויר".
המסכה של אהד אהרוןהמסכה של אהד אהרון
המסכה של אהד אהרון
(באדיבות מכון הטכנולוגי חולון HIT )
יולי אלוש, שהגיעה אף היא למקום השלישי, עיצבה מסכה שכוללת ירק שידוע כבעל ריח חזק במיוחד. אלוש מסבירה מדוע בחרה לעצב דווקא מסכת בצל: " עוד מימי קדם האמינו כי בצל הוא תרופה למחלות רבות. במשך השנים ולאחר מחקרים רבים, ראו כי יש בסיס לדברים, והתגלה כי בצל חתוך נחשב מצע גרוע לגידול חיידקים כי יש בו מעט נוזלים, יתר על כן מחקרים מראים שתמציות של בצל אף מעכבות גידול חיידקים. המסכה נועדה להגן עלינו מהחיידקים הנמצאים בסביבה ואף להרחיק מאיתנו אנשים ובכך למנוע הדבקות".
המסכה של יולי אלושהמסכה של יולי אלוש
המסכה של יולי אלוש
(באדיבות מכון הטכנולוגי חולון HIT )