הלאה לחלל: סיפורים חלופיים לקוסמוס" היא תערוכה קבוצתית העוסקת במסעות לכיבוש החלל במהלך המאה ה-20 ובהקשרים החברתיים והפוליטיים המושפעים מהם. נקודת המוצא היא כי חקר וכיבוש החלל קשורים בניסיונות של המעצמות הלאומיות להרחיב את ההשפעה הגיאופוליטית, לצבור כוח בו בזמן שהם שואפים לעתיד אוטופי.
המשבר הסביבתי, הפוליטי והכלכלי של ימינו, לצד שאיפות קולוניאליות להתרחבות לכוכבי לכת אחרים, מעידים על תפנית במרוץ לחלל ועל הצטרפותם של שחקנים חדשים. לפיכך התבוננות חוזרת במרוץ שהתקיים במסגרת המלחמה הקרה מאפשרת הבנה של העבר, תוך התבוננות בקולות וסיפורים לא-מסופרים. יחד עם השאיפה להרחיב את גבולות האנושי, תכניות החלל היו ונותרו זירת קרב אידיאולוגית בתוך ובין חברות - ביחסי כוח, גזע, אתניות, זהות, מאבקים מגדריים.

Andréa Stanislav, Zero Gravity — Nostalgia for EarthAndréa Stanislav, Zero Gravity — Nostalgia for Earth
Andréa Stanislav, Zero Gravity — Nostalgia for Earth
(Andréa Stanislav)

Black Quantum Futurism. Black Space AgencyBlack Quantum Futurism. Black Space Agency
Black Quantum Futurism. Black Space Agency
(קולקטיב Black Quantum Futurism)

העבודות המוצגות – וידאו, הדפסים, קולאז'ים ומיצבים – משלבות בין מציאות לבדיה, בין מדע בדיוני ל'מוקומנטרי', ובין הסיפור האינדיבידואלי לזה הקולקטיבי. הן מתייחסות למסורות מחשבה שהתפתחו במהלך המאה העשרים בעיקר בגוש הסובייטי. באמצעות יצירה של היסטוריה חלופית, העבודות מתמודדות עם נושאים של זהויות תלושות ומדובבות קולות מודרים. הצגת חקר החלל מנקודת מבטם של מיעוטים אתניים, נשים, בע"ח, קהילות קטנות וכלכלות תלויות, פורשת בפנינו כיצד ייצוגי החלל הושפעו מהאידיאולוגיות הפוליטיות הדומיננטיות. במובן זה, התערוכה מציעה דרכים להתבוננות על העבר והעתיד מחדש.
בתערוכה לוקחים חלק שישה אמנים בינלאומיים: קולקטיב Black Quantum Futurism, מאשה גודובאניה, יבגני פיקס, אנדראה סטניסלב, אקסל סטרצ'נוי, דריאנט זנלי. אוצרת: מריה וייץ.
לצד תערוכה זו תיפתח גם התערוכה "מיני ג'סי כהן" בהובלת ענבל הלצר, אשר נוצרה בתהליך של מספר חודשים במרכז לאמנות דיגיטלית הממוקם בשכונת ג׳סי כהן, חולון. התהליך הוא חלק מפרויקט מוזיאון ג׳סי כהן השלם, אשר נוסד בשנת 2016 על ידי האמנים אפי ואמיר יחד עם צוות של תושבים מהשכונה: יגאל אופיר, יעקב ארליך, חביבה ברקול, פנינה ברקול, דבורה הראל, מלכה כהן, רותי מזרחי, תקוה סדס, רחל פולט, מימי רוזנברג עדה רחמים, ועוד. בשנת 2020 בחר צוות המוזיאון להתמקד בנושא בית ודיור. נושא זה נבחר בתקופה בה השכונה ניצבת בפני שינוי רדיקלי, אשר עשוי לשנות את אופייה לחלוטין - על פי תכנית המתאר העירונית, מתוכננת בשנים הקרובות התחדשות עירונית משמעותית. השינוי מעלה אתו תקוות וגם חששות רבים בקרב תושבי השכונה.

מיני ג'סי כהןמיני ג'סי כהן
מיני ג'סי כהן
(יח"צ)

מיני ג'סי כהןמיני ג'סי כהן
מיני ג'סי כהן
(יח"צ)

במרכז התערוכה, מודל השכונה בקנה מידה 1:200, עשוי נייר. המודל מורכב מתיאור מדויק-מופרך של בנייני המגורים בשכונה. תהליך ההרכבה נע בין היצמדות לתיאור נאמן למציאות, התבססות על זיכרונות אישיים, סיפורים משותפים, ייצוג של שאיפות, תקוות וחלומות יום-יומיים.
במקביל למודל מוצג וידאו שהוא הצעה להתבוננות במציאות משודרגת באמצעים דיגיטליים פשוטים, אפשרות לדמיין את החיים בג'סי כהן כקליפ היפ-הופ או כחלק ממשהו גדול יותר משגרת היום (שמונצח בסגנון של אפליקציית טיק-טוק דרכה בני הנוער חווים את המציאות והדמיון). עירוב בלתי ניתן להפרדה בין מציאות כפי שהיא מוצגת בראי טכנולוגיה זמינה, ובין המציאות הפיזית - הצעה להגדרה מחודשת של תחושת "ביחד".
השקת התערוכות תתקיים ב- 22.2.20 בשעה 20:00. התערוכות יוצגו עד ה 23.5. שעות הפתיחה של המרכז לאמנות דיגיטלית: יום ג' 20:00-16:00; יום ד', ה' 18:00-14:00; יום שבת 15:00-11:00; האמוראים 4, חולון.