31 נשים מוכרות נענו להצעתו של צלם האופנה והפוטותרפיסט עדו לביא, להצטרף אליו למסע, ששיאו בתערוכה 'פרויקט המסכה'.
התערוכה תפתח את העונה הישראלית לעיצוב בגלריה מאירוב בחולון.
4 צפייה בגלריה
אסתי גינזבורג
אסתי גינזבורג
אסתי גינזבורג
(צילום: עדו לביא)
במהלך הפרויקט שנמשך שנתיים צילם עידו לביא את הנשים לאחר שכיסה את פניהן המוכרות במסכת גבס יצוק.
קראו גם:
על ידי "נטרול" היופי והייצוגיות של המצולמות, ביקש לביא לבחון מה קורה להן כשהן פוגשות את המצלמה שלו וכיצד מגולמים האישיות והיופי שלהן בפנים המכוסות לגמרי - אף, עיניים, פה ועד קו הסנטר והלסת.
4 צפייה בגלריה
גלית גוטמן
גלית גוטמן
גלית גוטמן
(צילום: עדו לביא)
כיסוי הפנים המלא, המסתיר באופן מוחלט את "כרטיס הביקור" של נשים אלו, אפשר לו לבחון מחדש גם את מערכת היחסים של המצולמות עם עצמן ועם הקהל שצופה בהן בדרך כלל באמצעות הצלם והמצלמה המשמשים כסוכנים של אסתטיקה ויופי.
בתערוכה יוצגו הצילומים והמסכות עצמן והיא תפגיש את הצופה עם המצולמות באמצעות תיעוד של כל אחד משלבי הטקס כשהוא נכנס למרחב שבין הצלם למצולמות, ועובר תהליך של חקירה, תהייה וגילוי.
הנשים שהשתתפו בפרויקט: אילנה שושן, אילנית לוי, אגם רוטברג, אסתי גינזבורג, גלית גוטמן, טהוניה, יאנה גור, יעל גולדמן, יעל רייך, יערה בנבנישתי, ירדן הראל, מיקי ממון, מלי לוי, מלני פרס, מעיין קרת, מרים רות, נועם פרוסט, נורית גורדון, נטלי דדון, עמית מכטינגר, קטיה גאלי, קרן מיכאלי, רונית יודקביץ, ריי שגב, שביט ויזל, שון לוי, שירז טל, שירי בן ארי, שירלי בוגנים, שלי גפני, שרון גניש.
4 צפייה בגלריה
שירלי בוגנים
שירלי בוגנים
שירלי בוגנים
(צילום: עדו לביא)
לביא, צלם אופנה מזה שנים רבות, צילם לאורך הקריירה שלו נשים יפות ומוכרות בהפקות אופנה עתירות תקציב וכוח אדם. נשים אלו נתפסות על ידי הציבור כבטוחות, חזקות, מעוררות השראה והערצה.
כצלם אופנה, המפגש השגרתי עם המצולמות היה תמיד כרוך במטרה ברורה – כתבת שער למגזין, קמפיין שיווקי, כתבה בעיתון. נקודת ההתחלה ביחסים בין הצלם והמצולמת מתקיימת כשהן כבר נמצאות בלוקיישן נבחר, מאופרות, מסורקות ומולבשות בהתאם למטרה שהוגדרה מראש.
בפרויקט זה יצאו עדו לביא והמצולמות למסע שאין לא מטרה או יעד, שבו התהליך הוא החשוב ולא התוצאה הסופית, מסע ששואל שאלות כמו: איך זה מרגיש להצטלם בלי מטרה? מה הכוח של שינוי והסתרת הפנים בגילוי האישיות? מה הקשר בין הדימוי הציבורי לאישה המצולמת? איזה נוכחות יש לשתיקה הנכפית על המצולמת כשהיא עוטה מסכה?
4 צפייה בגלריה
מלי לוי
מלי לוי
מלי לוי
(צילום: עדו לביא)
המהלך בסטודיו תועד בכל שלביו - מיצירת תבנית מסכת הגבס על פני המשתתפות, לאחריו צילום כל אחת מהנשים על רקע שחור, כשהן שרויות בעלטה שמאחורי המסכה, לבושות בשחור ושיערן אסוף לאחור ועד לרגע בו מוסרת המסכה והן חוזרות לראות.
בסוף התהליך כתבה כל אישה במילותיה תיאור של החוויה שעברה.
"כל סשן היה שונה מקודמו", אומר לביא. "המפגש האישי של אחד על אחת, עשיית המסכה, הצילום והשיחות שמתנהלות לפני, תוך כדי ואחרי קיבלו אופי עוצמתי הן בבחינת מה שעבר על המצולמת והן בבחינת מה שעבר עלי".
אוצרת התערוכה: דנה גורדון. פתיחה 19.10.21, נעילה 31.1.22. גלריית המשכן בית מאירוב, חולון. הכניסה ללא תשלום