היחידה המרכזית במחוז תל אביב חשפה ארגון פשע שהקים בנק הלוואות בריבית, וביצע על פי החשד מעשים איומים במי שלא הצליח לעמוד בהלוואות שלקח. שלושה תושבי חולון: אב ושני בניו נעצרו בחשד כי עמדו בראש ארגון הפשע.
3 צפייה בגלריה
מלחמות העולם התחתון
מלחמות העולם התחתון
מלחמות העולם התחתון
השיטה: מסכת אלימות ואיומים נגד בני המשפחה המורחבת של החייבים, ירי לבתים, יידוי רימוני הלם, הצתות, ושימוש בכלבי תקיפה מסוכנים. בין הנסחטים: סב קשיש שנכדו חייב כספים ובעלת גן ילדים שאחיה הסתבך בחובות.
לאחר חקירה סמויה ממושכת שארכה למעלה משנה ביחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז ת"א, ומעבר לחקירה גלויה בשבועות האחרונים, נחשף מערך מסועף של השוק האפור באזור גוש דן והמרכז, שנוהל ע"י ארגון פשיעה משפחתי בראשות שמואל כחלון בן 64 ובניו אבי ונועם (37, 35) תושבי חולון.

3 צפייה בגלריה
רגע המעצר
רגע המעצר
רגע המעצר
(צילום: דוברות המשטרה)

במהלך החקירה הסמויה, נחשף מבנה היררכי של ארגון הפשיעה הכולל מערך גביה, מערך כספים המבוסס על עסקי צ'יינג' וצוות ביצוע של אנשי זרוע שהטילו אימה והפעילו אלימות על חייבים שהתקשו בהחזרי ההלוואות.
ירי, איומים, סחיטה ומעצר - צפו >>>
ירי, איומים ומעצר - נחשף ארגון פשע בחולון
(צילום: דוברות המשטרה)

עם המעבר לחקירה גלויה ב-29/6/22 נעצרו לחקירה כל שלד ארגון הפשיעה, 15 חשודים במגוון עבירות לרבות חוק המאבק בארגוני פשיעה, סחיטה באיומים, גרימת פיצוץ בחומר נפץ, הצתה, הלבנת הון, וכן עבירות מס ועבירות כלכליות נוספות.
על פי החשד, החשודים המרכזיים-האב ושני בניו, ניהלו והפעילו בנק הלוואות פיראטי בשוק האפור, שהעניק לאזרחים הלוואות בריבית מופקעת. במהלך החקירה הגיעו צוותי החקירה של ימ"ר ת"א ללמעלה מ-200 אזרחים ובני משפחות של חייבים, שנטלו הלוואות ונדרשו לשלם סכומי עתק לכיסוי ההלוואות. על פי החשד, לווים שלא עמדו בהחזרי ההלוואות של מאות אחוזים בשנה, מצאו עצמם במסכת אלימות ואיומים קשה כלפיהם וכלפי בני משפחתם, שהפכו לאמצעי לחץ ולמקור לסחיטת סכומי עתק.
במהלך החקירה חשפו חוקרי הימ"ר את שיטות הגבייה והאלימות ששימשו, על פי החשד, את חברי הארגון בעשרות אירועים, לרבות ירי לעבר בתים, יידוי רימוני הלם ותקיפה.

3 צפייה בגלריה
תיעוד ממצלמות האבטחה
תיעוד ממצלמות האבטחה
תיעוד ממצלמות האבטחה
(צילום: דוברות המשטרה)

באחד המקרים, זומן לפגישה סב בן 74 שנכדו התקשה בהחזרי הלוואה, למשרדי המשפחה בחולון. במהלך הפגישה נסחט הסב על ידי החשודים כאשר בחדר הוחזקו שני כלבי רוטוויילר. במקרה אחר, זומנה אחות של חייב, בעלת גן ילדים שנסחטה בסכומי עתק, לאחר שרימון הלם נזרק בשעות ערב לעבר הגן שבבעלותה.
קראו גם:
במהלך החקירה התגלה המבנה ההיררכי הברור של ארגון הפשיעה שכלל דרג בכיר, דרג ביניים, דרגי שטח, וכן מערך תמיכה לחברי הארגון שהסתבכו בפלילים לרבות סיוע משפטי והעברת כספי "קנטינה" לאלה המרצים מאסר.
עם המעבר לחקירה הגלויה פשטו עשרות בלשי הימ"ר על בתי החשודים ועל ה"משרד" הראשי של ארגון הפשיעה ברחוב ארבע הארצות בחולון, שם נתפסו, בין היתר, אלות, שכפ"צים, מסיכות וכלבים.
במהלך החקירה מופו שישה עסקי צ'יינג' ששימשו, על פי החשד, כצינור הלבנת ההון של הארגון בהיקפי המחאות של מילוני שקלים, וכן נתפסו 10 כלי רכב ואופנועים לצורך חילוט. על פי החשד הנחקר, היקף הלבנת ההון עומדת על 15-25 מיליון שקלים, והיקף העלמת המס על 10 מיליון שקלים.
עם הבשלת החקירה שהתנהלה בשיתוף רשות המסים, ופרקליטות מחוז ת"א פלילי ואזרחי , הוגשה אתמול הצהרת תובע בעניינם של 13 חשודים בדבר הכוונה להגיש נגדם כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים.
לעדכונים - חדשות חולון