לפני 80 שנה בדיוק הכריז המושל הבריטי על איחוד חמש השכונות - גרין, מולדת, אגרובנק, קריית עבודה ועם - לכדי מועצה מקומית אחת בשם חולון. השבוע הכריזה העירייה על פתיחת חגיגות ה־80 לעיר באמצעות מגוון אירועי תרבות, חינוך וקהילה. ובדומה לכל חגיגה, קשה לרצות את כל המשתתפים.
שירה, אמנות וסיורים
בין האירועים שילוו את החגיגות, הדי צנועות, יש לומר: תערוכת 'מהחול אל הכל' שכבר נפתחה בגלריית 'החווה' ובה מוצגים ציורים ועבודות של אמני העיר ושל כאלה שרק התארחו בה; במהלך פסטיבל ימי זמר 2020 יעלו אירועי חוץ חינם לתושבים שבהם יופיעו יוצרים חולוניים כמו מקהלת 'רון חולון', ורדינה כהן, מופע של שרי ולהקתה ועוד; ב'שברולט סטייג'' יקליטו להקות השירה הייצוגיות של חולון שיר וקליפ לכבוד גיגות ה־80; ובחודש פברואר יעלו הרכבים צעירים מופעי הוקרה לשירי יהודית רביץ וגידי גוב. ויהיו גם סיורים היסטוריים במסגרת 'חלון לחולון', שיתקיימו בסופי השבוע של חודש מאי.
ויש גם גימיק: תחרות עוגת יומולדת לעיר, נושאת פרסים. כל הפרטים על האירועים מופיעים באתר הרשמי של עיריית חולון.
I LOVE באמסטרדם. בקרוב בחולון | צילום: shutterstockI LOVE באמסטרדם. בקרוב בחולון | צילום: shutterstock
I LOVE באמסטרדם. בקרוב בחולון | צילום: shutterstock
(I LOVE באמסטרדם. בקרוב בחולון | צילום: shutterstock)
נוסף על כך ייחנך הפסל האייקוני 'I LOVE HOLON' שיוצב ברחבת ה'מדיטק', בהשראת הבירות ניו־יורק ואמסטרדם. "מדובר בבחירה מעולה", אומר אסף הורן ממשרד היח"צ 'רוח גבית', "אנחנו כבר יודעים שהרשתות החברתיות הכי פופולריות היום אלו הרשתות שמדברות יותר בתמונות ופחות במילים. הוויז'ואל הוא שתופס היום את העין ופסל כל כך מוכר ימשוך תיוגים ותשומת לב רחבה, בארץ ובעולם".
פסל? זה מה שיעשה את ה'באזז'?
"אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, וכשרואים עיר שיש לה תמונה כזאת זה אפילו יותר מאלף. זה שם אותה על המפה וממתג אותה. לכן גם המיקום חשוב, בין מוזיאון העיצוב וסמוך למכון הטכנולוגי, אתרים שכבר יש להם שם עולמי. המיצג יקבל את מלוא העניין וזה מעיד על חשיבה מתקדמת וחדשנות. אני הייתי ממליץ להוסיף לצד הפסל אלמנט שקשור לילדים - המיתוג של חולון כעיר הילדים הוא מהמוצלחים בארץ, וכדאי למנף אותו גם בפסל הזה".
מדבררים חגיגה
העירייה הקצתה לחגיגות תקציב ייעודי שעומד על פחות ממיליון שקל, אך למרות התקציב הצנוע, לא כולם מרוצים. בישיבת המועצה לאישור התקציב טען חבר מועצת העיר מסיעת 'צעירים' מורן ישראל כי פיצול התקציב בסעיפים שונים נראה תמוה, לאור העובדה כי חלק משמעותי ממנו עובר לדוברות. "תקציב הדוברות כמעט הוכפל, מ־500 אלף ל־900 אלף שקל. ראש העירייה אמר שצריך להגדיל את תקציב הדוברות בגלל החגיגות, ונכון שמיליון שקל זה לא הרבה לחגיגות כאלו, אבל לא סביר שחלק כל כך גדול ממנו יושקע בדוברות. עם זאת, התקציב כבר אושר ולנו נשאר רק לברך את תושבי העיר חולון שהגיעה לגיל גבורות".
מימין: בוזגלו ושמעוני | צילומים: קובי קואנקסמימין: בוזגלו ושמעוני | צילומים: קובי קואנקס
מימין: בוזגלו ושמעוני | צילומים: קובי קואנקס
(מימין: בוזגלו ושמעוני | צילומים: קובי קואנקס)
חבר מועצת העיר מסיעת 'עידן חדש', מיקי בוזגלו: "נכון שמיליון שקל זה תקציב סביר, אבל אנחנו בימים רגישים ובמצב מאוד בעייתי. אין ממשלה ואין תקציבים, אז חייבים להיות אחראים. תרבות זה חשוב וטוב, אבל מוטב היה שאת החגיגות היו משקיעים בדברים יותר מקומיים ולא בכל מיני תערוכות ומופעי ראווה".
איך קיווית שייראו החגיגות?
"לדוגמה, שיתמקדו יותר במשאבי העיר. תמיד מדברים על הנחות לתושבי העיר, אז למה לא לאפשר כניסה חינם השנה לכל האטרקציות שכבר יש בעיר? לדוגמה המוזיאונים, 'ימית 2000' ואטרקציות נוספות. באופן כללי אני מאמין שחולון צריכה למקד את הפעילויות בילדים ולא במבוגרים. יש לנו שטח ריק בלב 'ח־500', אפשר להפוך אותו למתחם ענק לבני נוער. הרי זאת עיר הילדים, לא? אז למה לא להפוך את החגיגה הזאת לזיכרון ילדות שלנצח ילווה את ילדי העיר חולון? עם זאת, אני מברך על כל החשיפה שמקבלות הלהקות העירוניות, כי ככה יוצרים גאווה מקומית ותחושת שייכות אמיתת של הילדים".
"עד 81 - מובטלים"
בין האירועים הצפויים לקראת החגיגות הוחלט כי תהלוכת העדלאידע תעמוד השנה אף היא בסימן יום הולדת לחולון, ותכלול אלמנטים רבים הקשורים לקרנבל ולחגיגת יום הולדת צבעונית ועליזה. עם זאת, בשל עבודות על הקו הירוק של הרכבת הקלה הצפויות להתבצע ברחוב סוקולוב, הוחלט לשנות את מסלול העדלאידע, שהשנה יתחיל בשכונת קריית שרת ויסתיים ב'מדיטק'.
חגיגות העדלאידע. נסלל המסלול החדש | צילום: קובי קואנקסחגיגות העדלאידע. נסלל המסלול החדש | צילום: קובי קואנקס
חגיגות העדלאידע. נסלל המסלול החדש | צילום: קובי קואנקס
(חגיגות העדלאידע. נסלל המסלול החדש | צילום: קובי קואנקס)
המשמעות: העסקים ברחוב סוקולוב, שבכל שנה נהנו מעבודה רבה ביום התהלוכה, יעדיפו לסגור את החנויות כיוון שלא צפויה תנועת קונים באזור. "ביום התהלוכה האזור הזה תמיד מלא באנשים, המכירות עולות והן גדולות יותר אפילו מיום העצמאות ול"ג בעומר ביחד", מספרת בעלת קיוסק ברחוב, "האזור מפוצץ וגם עסקים שהתהלוכה לא עוברת ממש מולם נהנים מיותר לקוחות".
ומה צפוי עכשיו?
"ברגע שמעבירים את התהלוכה אנחנו מפסידים את כל ההכנסות האלה. אבל שאף אחד לא יצפה למחאה גדולה, אנחנו כבר מוכנים נפשית לזה שהעבודות על הקו הירוק של הרכבת הקלה יקברו אותנו. ראינו מה קרה בתל אביב ובבת ים. ההעברה של העדלאידע היא רק עוד מסמר בארון הקבורה של סוקולוב".
יצאו לכם חגיגות מאוד פסימיות.
"התקווה היחידה שלנו היא שידאגו לאזורי חניה והקלה בארנונה, כי אחרת אף אחד מהעסקים כאן לא ישרוד עד לפתיחת הרכבת הקלה, ואת יום ההולדת ה־81 של חולון כולנו נחגוג מובטלים".
מעיריית חולון נמסר בתגובה: חבל שחברי האופוזיציה מטעים את הציבור. עיריית חולון הקצתה מיליון שקלים לאירועי חגיגות שנת ה־80 לעיר שיתמקדו בקהילה, בחינוך ובתרבות.
"בנוסף, הוקצו 200 אלף שקל בלבד ללשכת הדוברת, לטובת פרסום ושיווק אירועים אלה. מדובר בתקציב מינימלי הנדרש. תקציבי האירועים אינם באים על חשבון תקציבי פיתוח, חינוך או רווחה ויעידו הנתונים בספר התקציב, שההשקעה פר תושב בשנת 2020 עלתה לעומת 2019".