מאיר פלשתייב | צילום: באדיבות המשפחה (מתוך ynet(מאיר פלשתייב | צילום: באדיבות המשפחה (מתוך ynet(
מאיר פלשתייב | צילום: באדיבות המשפחה (מתוך ynet(
(מאיר פלשתייב | צילום: באדיבות המשפחה (מתוך ynet()
ביולי 2018 נהרג תושב חולון, מאיר פלשתייב, בן 21 במותו, בעת שרכב על אופניו ברחוב האצ"ל בחולון. זאת לאחר שקורת עץ שהושלכה מאתר בנייה של תמ"א 38 פגעה בראשו.
על פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז תל אביב באמצעות עו"ד ניר ביטון, באותה עת עסקו שני פועלים, טלעת אבו קאמש ומחמד דראמנה, בפירוק טפסה של מרפסת בקומה 8 באתר. לפי כתב האישום, עבודת פירוק הטפסה באתר התבצעה, מבלי שנעשה שימוש ברשתות למניעת נפילת חפצים או באמצעים אחרים למניעת התמוטטות מקרית של חלקי הטפסות, מבלי שנקטו בזהירות הנדרשת כדי למנוע נפילת קרשים.
במהלך עבודת הטפסנות נפלו קרשים אשר שימשו חלק מהטפסה, מקומה 8 אל תחתית הבניין ופגעו בפלשתייב.
בין הנאשמים בכתב האישום נמנים גם בעלי החברות שהיו ממונות על העבודות.
על פי עובדות כתב האישום, נציגי ועד הבית של בנין מגורים חתמו עם בעלי חברת 'בלאור', מיכאל אולוביץ (69) ודימיטרי בלכבסקי (71) ומיכאל גלוזמן (55) המשמש כמנהל בחברת 'בלאור', על הסכם לבניית מרפסות במסגרת פרויקט תמ"א 38 המתבצע בבניין.
במסגרת ההסכם סוכם בין היתר כי סידורי הבטיחות באתר יבוצעו על-ידי הקבלן ועל חשבונו, ואת העבודות ינהל מנהל עבודה מוסמך ואחראי בטיחות מאושר בדין מטעם הקבלן ועל ידי בעלי מקצוע מיומנים.
על פי כתב האישום, החברות, אולוביץ, בלכסקי, גלוזמן ופולישצ'וק לא מינו מנהלי עבודה באתר, כמתחייב מהם על פי התקנות ועל פי החוזה. עוד נטען כי בניגוד להסכמים החברות לא פיקחו בעצמם על עבודות הבניה כמתחייב מהם.
עוד נטען כי כל הנאשמים לא נקטו מידה סבירה של זהירות וקפידה למניעת הסכנה הנשקפת מנפילת קרשים ולא דאגו לפרק כל קרש בנפרד, כך שהיתה נמנעת נפילת הקרש מחוץ למרפסות, וכן התרשלו בכך שלא השתמשו ברשתות למניעת נפילת חפצים ולא נקטו באמצעים אחרים למניעת התמוטטות מקרית של חלקי הטפסות, לא נקטו באמצעים למניעת נפילת חפצים, לא וידאו שלא יושלכו חומרים מגובה, לא בנו גגון סוכך מעל מעבר הולכי רגל ולא הדריכו כיאות את העובדים באתר.