pixabaypixabay
pixabay
עיר הילדים חוגגת 80: ב-19 ביוני 1940 הכריז מושל המחוז הבריטי על איחודן של חמש השכונות הראשונות (גרין, מולדת, אגרובנק, קריית עבודה ועם) למועצה מקומית חולון. עשר שנים לאחר מכן (ב-1950) הכריזה ממשלת ישראל על הפיכת המועצה לעיר בישראל. השנה, 2020, תחגוג חולון 80 שנה לכינונה של מועצת העיר הראשונה בראשותו של ד"ר חיים קוגל. לטובת חגיגות ה-80 בעיר הקצתה עיריית חולון תקציב מיוחד לטובת עריכת אירועי חינוך ותרבות.
הלוגו החדש שילווה את החגיגות - באדיבות עיריית חולוןהלוגו החדש שילווה את החגיגות - באדיבות עיריית חולון
הלוגו החדש שילווה את החגיגות - באדיבות עיריית חולון
אז איך נחגוג?
כבר החודש תיפתח בגלריית החווה תערוכת "מהחול אל הכל" שבה יוצגו ציורים ועבודות של אמני העיר ואמנים שהתארחו בה והעבירו את רשמיהם אל הבד ברישום וצבע. העבודות הן מדור המייסדים ועד לאמנים עכשוויים היוצרים בה ובהשראתה.
בגלריה 58 שלוחת עזריאלי מוצגת בימים אלה תערוכת "פנים ושמות" של הציירת ותושבת העיר הצעירה ביותר שפנתה לעירייה בבקשה להציג את יצירותיה – מעיין מגריש, בת 12, תלמידת כצנלסון.
"מחול בצוללת" על שם דבורה ברטונוב ונעה אשכול ז"ל - לראשונה בפסטיבל אישה, אשר ייערך בתיאטרון חולון ב 7-4 במרץ, יצוינו אירועי המחול כמחווה ליוצרות החולוניו, דבורה ברטונוב ונעה אשכול ז"ל. בכל יום יעלה מופע של יוצרת עצמאית. אלו הם מופעים פתוחים לקהל הרחב.
השנה הוחלט כי במסגרת סדרת התערוכות "גיבור מקומי", יופנה זרקור על יוצרים תושבי חולון מתחומים שונים, אשר השפיעו על התרבות המקומית והתרבות הארצית והיוו השראה ליוצרים צעירים תושבי העיר ומחוצה לה. בתערוכה "כרטיס לירח: שלומית כהן אסיף", שתוצג במסגרת פסטיבל אשה , יוצגו שיריה של המשוררת והמספרת עטורת הפרסים מתקופות שונות של יצירתה, לצד איורים שליוו את שיריה ופורסמו בספרים, וכן קטעי וידאו מתוך שיריה.
תהלוכת העדלאידע השנה תעמוד אף היא בסימן יום הולדת לחולון ותכלול אלמנטים רבים הקשורים לקרנבל ולחגיגת יום הולדת צבעונית ועליזה. בשל עבודות הרכבת הקלה הצפויות להתבצע ברחוב סוקולוב, יועתק מסלול העדלאידע כאשר הוא יחל בקריית שרת ויסתיים במדיטק.
במהלך השנה ייחנך הפסל האייקוני I LOVE HOLON המוצב בערים רבות בעולם, אשר יגיע גם לרחבת המדיטק ומוזיאון העיצוב חולון.
במסגרת פסטיבל ימי זמר 2020 יתקיימו אירועי חוץ חינם לתושבים שבהם יופיעו יוצרים חולונים: מקהלת רון חולון, מופע של ורדינה כהן, מופע של שרי ולהקתה ועוד. במיוחד לציון חגיגות ה-80 יתקיים מופע מיוחד (בתשלום) של אסתר עופרים חוגגת 60 שנות עשייה.
בניין עיריית חולון| צילום: קובי קואנקס בניין עיריית חולון| צילום: קובי קואנקס
בניין עיריית חולון| צילום: קובי קואנקס
פופ-אפ גלרי בבניין העירייה – לובי העירייה נפתח לציבור הרחב כמרחב אומנות יוצרת של אמני חולון. השנה תושק תצוגת הקבע בבניין העירייה אשר תכלול עבודות אומנות של דור המייסדים באמנות החולונית וזו שהשפיעה על האמנות הישראלית בכלל (צבי תדמור, אדווין סולומון, אהרון גלעדי, שלמה ויתקין). בנוסף, בניין העירייה ייפתח בחודש יוני לסופשבוע של תערוכות ומיצגי אמנות.
מחלקת הצעירים תקיים סדרת אירועים במרכזי הצעירים אליעזר וג'סיקה וכן פסטיבל בירה. אירועי חוצות צפויים להתקיים במהלך הקיץ בהפקת מערך התרבות העירוני.
במסגרת "חלון לחולון" שיתקיים בחודש מאי בשיתוף המרכז לאמנות דיגיטלית ורשת קהילה ופנאי, יתקיים סופשבוע של סיורי חינם מודרכים בעיר מהאתרים ההיסטוריים ועד למקומות האוכל הסודיים, בין סיפורי המייסדים לסיפורים שהקירות מספרים ועוד.
בשברולט Stage יקליטו להקות השירה הייצוגיות של חולון שיר מקורי וקליפ לעיר הילדים לכבוד 80 שנה; בפברואר יעלה הרכב הצעירים של העיר במופע חדש בזווית צפייה מיוחדת של 360 מעלות, משירי יהודית רביץ, שבו יבוצעו להיטיה האהובים והמרגשים, בעיבודים מקוריים; מופע פרימיירה של להקות השירה הייצוגיות יתקיים ביולי ובו יופיעו 80 זמרים וישירו משיריו של גידי גוב.
תנועת הנוער חצ"ב תחגוג 30 שנה להיווסדה ותציין זאת בכל מוקדי הפעילות במהלך השנה כחלק מחגיגות ה-80 לעיר.
איפה נכניס 80 נרות? | צילום: pixabayאיפה נכניס 80 נרות? | צילום: pixabay
איפה נכניס 80 נרות? | צילום: pixabay
תחרות עוגת יום הולדת לחולון - התושבים יוזמנו לאפות עוגות יומולדת לעיר חולון והעוגות שיעלו לגמר יוזמנו להתחרות בפני ועדת שיפוט מקצועית. התחרות נושאת פרסים.
כל האירועים יפורסמו בהרחבה סמוך למועדם.
פרסום ראשוני: 14:00 , 12.01.20