"עמדנו על הבמה והקהל נתן לנו ים אהבה, זה היה מדהים, הפכנו את הבעיות שלנו לצחוק וכולם אהבו את זה". הדובר: בנימין שוהם, אחד מארבעה צעירים שנטלו חלק השבוע במופע ראשון מסוגו של סטנדאפיסטים על הרצף האוטיסטי, בגילאי 21-15, שמספרים בהומור על החיים וההתמודדות היומיומית עם הסביבה.

בכל הביטחון

עשרות צעירים הצטרפו לתוכנית ('צוחקים על הקשת') מטעם מרכז הנוער 'קמפוס' בחולון (התוכנית פועלת במרכז הנוער קמפוס שמפעילה רשת קהילה ופנאי,החברה למתנ"סים.), אבל רק ארבעה מתוכם הגיעו אל נקודת הסיום, אל חזית הבמה, והעניקו לקהל ערב מלא הומור: מאיה לוי בת ה־21 ולידיה רזז'בין, בנימין שוהם ויונתן הורוביץ בני ה־18.
רזז'בין, שוהם, הורוביץ ולוי. והיה גם חיקוי של שפטל רזז'בין, שוהם, הורוביץ ולוי. והיה גם חיקוי של שפטל
רזז'בין, שוהם, הורוביץ ולוי. והיה גם חיקוי של שפטל
(צילום: קובי קואנקס )

במסגרת ההכנות למופע נפגשו בני הנוער עם גסטון דרוגר, סטנדאפיסט ותסריטאי שביים וניהל את המופע יחד עם הצעירים, שבעזרתו למדו לעמוד על במה, לכתוב חומרים ולפצח את סוד המופע. אוהד כהן, רכז תוכנית 'רשת' בחולון סיפר על תהליך העבודה: "אנחנו עובדים איתם כבר כמה שנים אבל ההחלטה להרים מופע סטנדאפ התקבלה השנה אחרי שקיבלנו השראה ממקומות אחרים. זאת דרך ייחודית ואלגנטית לגרום לבני הנוער שלנו להיפתח באווירה שהיא יותר קלילה ונעימה. זה לא רק ההומור אלא עבודה על הסיפור האישי של כל נער ונערה. הם מדברים על האתגרים היום־יומיים שלהם, שהם מתמודדים איתם כל הזמן, אבל על הבמה הם הפכו את זה למשהו אחר".
איך זה עבד בפועל?
"היה חשוב לנו למצוא את הסיפור האישי של כל אחד מהם, ותכונת המסוגלות שלהם הפתיעה גם אותי. מדובר בחבר'ה שחלקם התקשו לדבר מול קבוצה של ארבעה אנשים, באווירה רגועה ופרטית ופתאום הם נעמדים לבד על במה מול 100 איש עם אורות ורמקולים, פותחים את הפה ומצחיקים אנשים, זה מדהים".

מסר למעריצים

גם המשתתפים שותפים לתחושות של כהן. "הגעתי לקבוצה של 'רשת' בקיץ, הוזמנתי לכאן עם חברים וברגע שהכרתי את המקום הבנתי שאני יכול להצליח פה", אומר שוהם. "המופע הזה רק הוכיח לי למה אנחנו מסוגלים. יש כאן קבוצה תומכת עם המון אמון, ועם חברות טובה ומכבדת".
לוי מוסיפה: "בהתחלה התביישתי, ואני חושבת שכולנו, אבל אחר כך התרגלתי לחברים והיום אני ממש אוהבת לבלות כאן. זה יותר טוב מלהיות תקועים בבית עם הטלפון".
כיצד עבדתם על החומרים למופע?
לוי: "ישבנו עם הקבוצה וחשבנו על נושאים. ובאופן מפתיע נפתחתי די בקלות. אני חושבת שזה בא עם הזמן, כשהבנתי שאני בין חברים ובזכות המדריכים הטובים. זה עשה לי כיף מבפנים ומבחוץ לנסות משהו חדש".
במה החלטת להתמקד?
"משהו שאולי מפריע לאחרים, השיכחה שלי, אבל אני לא מתרגשת מזה. החלטתי שאני רוצה להראות לקהל איך זה עובד, שיבינו מה אני חווה".
הופעת הבכורה ב'שברולט'הופעת הבכורה ב'שברולט'
הופעת הבכורה ב'שברולט'
(צילום: 'אלווין ישראל')
איך עשית את זה?
"איך עשיתי מה?", היא מוסיפה בקריצה.
רזז'בין: "אני בעיקר התרגשתי, ידעתי מה אני רוצה לומר אבל זה היה מלחיץ לעלות על במה. כשהכרוז קרא לי זה היה מדהים, כי ידעתי שכולם מחכים רק לי".
איך היתה ההרגשה להופיע על במה?
שוהם: "היה מדהים. כשהקהל צחק זה נתן לי שמחת חיים. אני מדבר בהופעה על כל מיני דברים, זה עזר לי לאוורר דברים, כמו לדוגמה החיפוש אחרי עבודה שקשה לי למצוא, על הבמה הפכתי את זה להומור. הכי נהניתי לחקות את עו"ד יורם שפטל, זה היה מדהים ואני רואה את עצמי מופיע עוד הרבה פעמים. זמר צריך לדייק בכל דבר, אבל בסטנדאפ אין נכון ולא נכון, צריך לזרום והתחברתי לזה".
הורוביץ: "הקהל נתן לנו פידבק טוב, הרגשנו שהסבתי הנאה ושהיה כיף לו לשמוע אותי. עשיתי צחוק מכל דבר, גם מדברים שהם לא נעימים לי בלשון המעטה, הפכתי את הכל ליותר קליל. אחרי ההופעה הרגשתי שיש לי כישרון לזה ואני באמת חושב שאני יכול לעסוק בזה בעתיד. אחרי המופע קיבלנו המון תגובות חיוביות, מדריכה קראה לי 'מלך' וחיבקה אותי. זה ממש כיף לקבל כזה פרגון, ואם בעתיד אני אזכה להערצה בזכות הסטנדאפ - אני אשמח. תכתבי את זה בעיתון שיידעו שאני סטנדאפיסט מתחיל ששמח לקבל הערצה", הוא מוסיף בהומור.

הכנה לעצמאות

מופע הבכורה נערך במרכז המוזיקה ואמנויות הבמה שברולט STAGE, ובקהל שנהנה מההופעה נצפו ראש עיריית חולון, מוטי ששון, בכירים מהרווחה, אנשי עמותת אלווין ישראל ובראשם דוד מרקו המנכ”ל, לצד צעירים תושבי העיר המשתתפים בתוכנית 'קמפוס' ובני משפחתם של המשתתפים. לתוכנית שותפים משרד הרווחה והשירותים החברתיים בעיר חולון, משרד החינוך, עיריית חולון ומרכז הנוער 'קמפוס' חולון.
"תוכנית ‘רשת’ המופעלת על ידי עמותת אלווין ישראל משמשת מעבר והכנה לעצמאות המיועדת לבני נוער עם מוגבלות במסגרות החינוך הכללי", סיכם מרקו. “התוכנית פועלת בשעות אחר הצהריים ויוצרת עבור המשתתפים הזדמנות למפגשים חווייתיים של העשרה, היכרות והתנסות עם תוכניות המשך כמו צבא, שירות לאומי, תעסוקה, לימודים וחיים כחלק מקהילה. אני רוצה להודות לכל השותפים לפרויקט ובעיקר לראש העירייה וצוות הרווחה, לענבל יפרח ראש צוות שיקום ונכויות אשר מסייעת ודוחפת כל העת לטובת הפעלת התוכנית ‘קמפוס’ וכמובן החשובים ביותר, בני הנוער של תוכנית ‘קמפוס’".