כאבי בטן עזים שסיבתם לא ברורה גרמו להבהלתו הדחופה של ילד בן 9 מבת ים לחדר המיון של המרכז הרפואי 'וולפסון'. רק לאחר שכל הבדיקות הראשוניות יצאו תקינות, אך הכאבים לא הפסיקו, ועלה חשד של הרופא התורן, סיפר הילד את האמת שהתבייש לחשוף קודם לכן.
צילום הרנטגן שחשף את הבעיה | צילום: באדיבות ביה"ח 'וולפסון'צילום הרנטגן שחשף את הבעיה | צילום: באדיבות ביה"ח 'וולפסון'
צילום הרנטגן שחשף את הבעיה | צילום: באדיבות ביה"ח 'וולפסון'
(צילום הרנטגן שחשף את הבעיה | צילום: באדיבות ביה"ח 'וולפסון')
"עשו לו בדיקות דם, והן היו תקינות, עשו אולטרסאונד בטן וגם הבדיקה הזו יצאה תקינה, והוא אושפז בהשגחה במחלקת הילדים", מספר ד"ר סרגיי קידר, מנהל המחלקה הכירורגי במרכז הרפואי 'וולפסון', על תחילת הטיפול.
רק כאשר הרופאים המשיכו בבירור, התבררה הסיבה לכאבים. הילד סיפר ששיחק בהפסקה עם כדורי מגנט קטנים, וככל הנראה החזיק אותם בפיו. לפתע התעטש ובטעות בלע את הכדורים. "הוא מאוד התבייש שזה קרה לו, ולא סיפר לנו", אומרת אמו. באותו ערב החלו כאבי בטן חזקים. "שאלתי אותו מה הוא אכל, אולי חברים נתנו לו משהו, והוא לא סיפר. נתתי לו אקמול והוא הלך לישון", ממשיכה האם.
למחרת הילד נשאר בבית ולא הלך לבית הספר, אך הכאבים העזים לא פסקו, ואף נעשו חמורים יותר. האם מיהרה לקחת את הילד לחדר המיון. רק לאחר יומיים שבהם סבל מכאבים קשים והחל להקיא, החליט הילד להתגבר על הבושה ולספר, וזאת לאחר שרופא תורן חשד שמדובר בחסימת מעיים, מצב חירום רפואי המחייב התערבות דחופה.
כשעשו צילום בטן הבינו בביה"ח עד כמה המצב חמור. "בצילום הבטן רואים תמונה של חסימת מעיים עם גופים זרים רבים, עיגולים ממתכת בשרשרת דבוקים", מסביר ד"ר קידר, ומדגיש את חומרת הבעיה: "המגנטים התמגנטו אחד לשני במקומות שונים במעי, במעי הגס והדק, תוך שלושה ימים נוצר נמק וחור, ובסך הכול היו לו חמישה חורים בין הלולאות. במצב כזה, זה מסוכן יותר מבליעת מסמר כי הידבקות המגנטים היא זו שגרמה לנזק הגדול".
כדורי המגנט שהוצאו מבטנו של הילד | צילום: ביה"ח 'וולפסון'כדורי המגנט שהוצאו מבטנו של הילד | צילום: ביה"ח 'וולפסון'
כדורי המגנט שהוצאו מבטנו של הילד | צילום: ביה"ח 'וולפסון'
(כדורי המגנט שהוצאו מבטנו של הילד | צילום: ביה"ח 'וולפסון')
החורים נתפרו בניתוח, וכדי למנוע זיהום החל טיפול אנטיביוטי. "לאט לאט המצב משתפר, הוא הולך, אוכל, משחק בשחמט", מספרת אמו שמבקשת לנצל את ההזדמנות הזו ולהתריע בפני הורים: "צריכים לדעת שמדובר במשחק שיכול להיות מסוכן מאוד אם בולעים אותו, היזהרו!".