כמעט בכל הרצאה, מפגש או אירוע שבו אני מספרת על עבודתי אני נשאלת את השאלה: "גיל שלישי? מה זה? מתי זה מתחיל? אני כבר שם?"
בהרצאות, אחת השאלות הראשונות שאני שואלת את הקהל היא - "מי בגיל השלישי?". יש מעט שמרימים ידיים, וגם הן מורמות בהיסוס. יש בדרך כלל התלחששויות בקהל, אולי קצת אי נוחות.
בלי לעשות ספויילרים - בהמשך יש תפנית חדה.
1 צפייה בגלריה
צילום: pexels
צילום: pexels
צילום: pexels
אז בשביל לעשות סדר לכם הקוראים, או המתלבטים או החוששים מהגדרות אומר כך -
מדינת ישראל מחשיבה את קבוצת הגיל השלישי, למעשה, מיום הפרישה לגמלאות. נשים - 62 וגברים - 67. התואר גיל שלישי (Thired age) ניתן לכל אותם אנשים שחוקי המדינה קבעו כי מעגל העבודה הסתיים להם, הגם שבתחושתם הם עדיין נמרצים, תורמים ומשמעותיים.
בשאלון מדגמי שהועבר בקרב חתך אוכלוסיה זה נשאלו האנשים כיצד ירצו להיקרא - קשישים? זקנים? גיל הזהב? גיל שלישי? - מכל האלטרנטיבות נבחר המושג "אזרחים ותיקים".
אזרחים ותיקים במדינה נושאים איתם כרטיס "אזרח ותיק" והם זכאים להנחות, להטבות ולעוד מיני זכויות.
במונחים המקצועיים אנחנו מתייחסים לזיקנה בשלושה שלבים -
יש את הזיקנה הצעירה שנעה בין הגילים 65 ל-75.
הזיקנה האמצעית שנעה בין הגילים 75 ל-85.
והזיקנה המופלגת - מגיל 85 ומעלה.
כיום, כשתוחלת החיים עולה, יש המדברים על הגיל הרביעי. לפי מחקרים שנעשו בארץ, אוכלוסיית הגיל השלישי גדלה משנה לשנה באופן משמעותי - ועדיין מדינת ישראל לא נערכת נכונה לטיפול הולם ומקצועי בחתך הגיל המבוגר.
מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי בתוך 25 שנים תוכפל אוכלוסיית בני ה־75 ומעלה בישראל — מ־410 אלף בשנת 2015 ל־811 אלף בשנת 2039.
מצד אחד יש המון היצע - יש הצגות וחוגים, לימודים והעשרות, דיור מוגן ובתי אבות - בעיקר למי שמאפשרת ידו ועדיין כוחו במותניו.
יחד עם זאת, אנחנו שומעים, כמעט מדי יום, על התעללות בקשישים, הזנחה, התעלמות - ומעל לכל - בדידות איומה ונידוי חברתי.
בעולם המערבי ההתייחסות לאדם המזדקן היא כאל נטל, מטרד, משהו שלא "סקסי" להתעסק בו ולהשקיע בו עניין. יותר מעניין לשמוע רכילות, או לחטט בחיי צעירים שמזינים את הרשתות החברתיות במיני הגיגים ומעשים.
לצערי, הרשת החברתית עדיין לא השכילה לתת במה שווה לכל חתכי האוכלוסיה.
כחלק מההרצאה אני מדברת על הכוח החברתי, כלכלי, הכוח להניע דברים בחברה, ההשכלה והידע של שנות החיים - כל אלה מתגבשים לאוכלוסייה חזקה, בעלת נוכחות חברתית משמעותית, בעלת יכולות כלכליות וחוכמת חיים. אוכלוסיה צמאת ידע, ברוכת כישורים ויכולות.
בארה"ב יצא גל פרסומות שמשלב את חתך האוכלוסיה המבוגרת - ולא, לאו דווקא לקופות חולים או ביטוחי חיים - כי אם למכוניות פאר מפנקות, רשתות אוכל, מועדוני כושר וכו'. הם השכילו להבין שהאוכלוסיה המבוגרת - מבוגרת רק בעיני הצעירים.
אתם כוח חזק, בעל דעה ועמדה חברתית. אתם יכולים! אתם רוצים! אתם עושים!
אני מדגישה - החלטת המדינה כי אינכם כשירים עוד לחיי העבודה (במגזר הציבורי) - איננה מעידה על יכולותיכם, צרכיכם, חלומותיכם, שאיפותיכם וחייכם המלאים.
בסוף ההרצאה , כשאני שואלת "אז, מי בגיל שלישי?" מורמות ידיים בביטחון, בגאווה ובתחושת סיפוק גדולה.
תמשיכו לחיות. תמשיכו לכבוש. תמשיכו להגשים חלומות. ואל תיכנעו להגדרות.
יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק או בטלפון 050-6803313