חולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקסחולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקס
חולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקס
(חולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקס)
דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושף כי חלה עלייה של 24 אחוז במספר הדירות הריקות בישראל. על פי הנתונים שנבחנו משנת 2012 ועד 2018, כיום יש בישראל 170,300 דירות ריקות, שהן 6.5 אחוז מכלל הדירות בישראל.
כצפוי תל אביב וירושלים מככבות בראש רשימת הערים עם מספר הדירות הריקות הגדול ביותר. לאחר מכן חיפה ונתניה ובמקום החמישי העיר חולון בה יש 5,600 דירות ריקות. בין הדירות שנכללו בנתונים גם דירות שבעליהן משתמשים בהן לעיתים רחוקות, דירות שנמצאות בסכסוך ירושה או טרם הועברו לגורם היורש, דירות חדשות שטרם נמצא להן דייר ודירות ריקות מסיבות פרטיות.
בנוסף, בשכונות ישנות בחולון, כמו תל גיבורים וג'סי כהן, קיימות לא מעט דירות במצב מוזנח שזקוקות לשיפוץ מקיף ולעיתים ליורשים אין כדאות כלכלית לשפץ אותן או למכור ועל כן הם מעדיפים להשאיר אותן ריקות עד להתחדשות עירונית או עד שימצא פתרון אחר. רק בשנה שעברה דירה בשכונת תל גיבורים שעברה בירושה למספר יורשים שלא מצאו בה תועלת הפכה לבית מחסה עבור הומלסים ובימי החורף הקרים נמצאה בה גופה של דיירת רחוב.
בעבר נעשה ניסיון למנוע את תופעה כאשר לרשויות המקומיות ובתוכן גם עיריית חולון, ניתן אישור לגבות ארנונה כפולה מדירה ריקה, אך לאחר שההיתר כמעט לא נוצל האישור בוטל ונראה כי כיום אף גורם לא מנסה לשנות את המצב.