הסטטיסטיקות האכזריות של ניצול תמימותם של קשישים במדינת ישראל לצורכי ניצול, הונאה והשפלה רק הולכות ועולות. בניסיון להילחם בתופעה המכוערת החליטו בעמותת יד שרה להקים מערך לייעוץ משפטי עבור קשישים במסגרתו יוכלו להכיר זכויותיהם ודרך מימושם.
השירות ניתן על ידי עורכי דין, עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע נוספים שיגיעו בהתנדבות לסניף בחולון.
"לצערי זאת תופעה מוכרת שאנחנו כל הזמן רואים, לכן השרות הזה הוא הכרחי", מספרת מנהלת סניף יד שרה בחולון, ידידה יהודית גרינברג.
"אנשים יוצאים לפנסיה עם סכום כסף מכובד שאמור להספיק להם לכל שנות הפנסיה ופתאום הם הופכים לטרף קל. פתאום כל מיני נותני שרות מנסים לנצל את מצבם ובמקרים רבים אין לקשישים מערכת תמיכה, לעיתים אין משפחה ולעיתים הילדים מתגוררים רחוק ולא יכולים לעזור.
ידידה יהודית גרינברג. צילום: פרטיידידה יהודית גרינברג. צילום: פרטי
ידידה יהודית גרינברג. צילום: פרטי
(ידידה יהודית גרינברג. צילום: פרטי)
"זה משמעותי יותר כשמדובר בנשים שלעת זקנה נמצאות במצב שברירי ופגיע, אבל כמובן שזה רלוונטי לכל הקשישים. לאחרונה הגיע אלינו קשיש שמטפל באשתו, הוא בן 93 והיא סיעודית, לכל עניין ומסמך הוא מתקשר לביתו שגרה בארצות הברית, כמובן שבמצב כזה קשה להתנהל בנושאים משפטיים ועוד יותר קשה לוודא שכשאתה חותם על מסמך לא מנסים לפגוע בך".
נתקלת במקרים של עוקץ נגד קשישים?
"בוודאי. הגיע אלינו קשיש דובר רוסית שנעזר באינסטלטור שככל הנראה עקץ ממנו סכום כסף גדול. הוא ביקש שנעזור לו אבל בגלל שלא הבנו את השפה היה לנו מאוד קשה. תוך כדי שימוש בתוכנת תרגום הבנו שגבו ממנו כסף שלא בצדק וביקשנו לקחת אותו לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה.
"כמו הרבה אנשים מבוגרים, הוא פחד מאוד מהמשטרה, יש להם זיכרונות שליליים מהמשטרה בארץ מוצאם ולא הצלחנו להסביר לו שמדובר במשטרה של ישראל שנועדה לשמור עליו. כל ההסברים לא עזרו ובשלב מסוים הוא ניסה לתקוף אותי כי הוא תרגם את המשפטים שלי לא נכון לגבי המשטרה. זה היה מאוד עצוב, מקרים כאלו גורמים לי להבין כמה השרות החדש הזה אצלנו בסניף הוא חשוב".
תושבים שמעוניינים לקבל את השרות מוזמנים לפנות לסניף יד שרה ברחוב בילינסון 37 א, בחולון משעה 8 ועד 10. מומלץ להתקשר מוקד המשפטי של יד שרה טרם ההגעה 026444682.