האם תערוכת הלגו בחולון זכתה לשתי גירסאות, האחת לחילונים והשנייה, "צנועה" יותר לדתיים? קשה להאמין, אבל כך אכן קורה.
בימים אלה של חודש אוגוסט, מוצגת תערוכת הלגו THE ART OF THE BRICK בהיכל הטוטו בחולון. אלפים כבר ביקרו במתחם - אך מתברר שלא כולם זכו לראות את כל המיצגים.
גרסה חילונית, גרסה דתית. צילום: באדיבות זיו בורשטייןגרסה חילונית, גרסה דתית. צילום: באדיבות זיו בורשטיין
גרסה חילונית, גרסה דתית. צילום: באדיבות זיו בורשטיין
(גרסה חילונית, גרסה דתית. צילום: באדיבות זיו בורשטיין)
הסיבה לכך היא שקיימים כמה ערבים מרוכזים עבור הציבור הדתי, בהם התערוכה עדיין פתוחה לציבור הרחב, אך פסלי לגו שמוגדרים "לא צנועים" מכוסים.
האמן והיוצר זיו בורשטיין, שביקר במקום עם ילדיו, הופתע כשבמקום פסל של אדם שמחזיק ילד מצא סדין לבן גדול וגם הפסל של אם שנושקת לבנה הוסתר באופן דומה. "אני אוהב תערוכות. גם הילדים שלי. אני גם אוהב לגו. גם הילדים שלי", כתב בורשטיין בפוסט שהעלה לפייסבוק וגרם לסערה.
"העיר חולון מארחת את תערוכת הלגו. בתערוכה פסלים די מרהיבים... אבל אז מגיעה השעה 19:00 ובשעה 19:00 התערוכה הופכת לכזו שגם הציבור הדתי מוזמן אליה. הציבור הדתי לא אוהב נשים מתנשקות. גם אם הן מלגו. אז כל פסל מלגו בדמות אישה כזו מכוסה... כל ישראל מכוסה. בטרוף".
גם מבקרים נוספים שראו את התערוכה הביעו פליאה למראה הסדינים. "לא הבנתי למה מכסים פסלים עד שראיתי את הפוסט. הייתי המום. מי בכלל חושב שיש משהו לא צנוע בפסל לגו, שממילא לא רואים מה בדיוק קורה בו", כתב אחד מהם.
עובדים במקום סיפרו כי מדובר בהנחיות מלמעלה וכי המטרה היא לאפשר לכלל הציבור ליהנות מהתערוכה "אם לא היינו מכסים היו צועקים שזה אפליה חילונית. לכולם מגיע ליהנות מהתערוכה, גם לציבור הדתי. כמו שיש ימי שחייה נפרדים עבורם אז יש גם התחשבות בתערוכה כל כך גדולה. חבל שאנשים לא מכבדים אחרים כמו שהם רוצים שיכבדו אותם".
הפקת תערוכת הלגו בחולון מסרה בתגובה: ״למשך יומיים יעודיים לקהל חרדי ולאחר שעות התערוכה ולבקשת מזמין האירוע איפשרנו התאמה לקהל החרדי. זהו אירוע פרטי ומוזמן בו רשאי המזמין לעשות כרצונו״.