צילום: זירת התאונה בחולון - דוברות איחוד הצלהצילום: זירת התאונה בחולון - דוברות איחוד הצלה
צילום: זירת התאונה בחולון - דוברות איחוד הצלה
(צילום: זירת התאונה בחולון - דוברות איחוד הצלה)
מניתוח שנתונים שערכה עמותת 'אור ירוק' לנתוני הלמ"ס עולה כי לאחר ששנת 2018 הסתיימה בירידה במספר ההרוגים, ששת החודשים הראשונים של שנת 2019 מסמנים כישלון. המגמה למעשה התהפכה, וישראל חוזרת למצב של עליה במספר ההרוגים מתאונות דרכים.
בחינת נתוני החציון הראשון חושפת כי בכבישים הבינעירוניים נרשמה עליה במספר ההרוגים בשיעור של 17% בהשוואה לחציון הראשון של שנת 2018 (97 הרוגים לעומת 83) ואילו בכבישים העירוניים נרשמה ירידה של 9% במספר ההרוגים (62 לעומת 68).
בחצי השנה הראשונה של שנת 2019 נפגעו בתאונות דרכים בתחום העירוני 6,544 בני אדם, 60 בני אדם נהרגו בערים ובישובים ו-653 נפצעו באורח קשה בתאונות.
גם הנתונים בחולון לא מעודדים. 212 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בחצי השנה הראשונה של שנת 2019 (ינואר-יוני).
ומה קרה בערים השכנות? בבת ים נפגעו 155 בני אדם באותו פרק זמן, ואילו בראשון לציון נפגעו 182 בני אדם, מהם שניים נהרגו.
זירת התאונה בבת ים | צילום: דוברות איחוד הצלהזירת התאונה בבת ים | צילום: דוברות איחוד הצלה
זירת התאונה בבת ים | צילום: דוברות איחוד הצלה
(זירת התאונה בבת ים | צילום: דוברות איחוד הצלה)
הנתון הארצי מלמד כי 161 בני אדם נהרגו בישראל במחצית הראשונה של שנת 2019. ינואר ויוני היו החודשים האדומים, כאשר 29 בני אדם נהרגו במהלכם בתאונות דרכים ומאי היה החודש הכי פחות קטלני עם 23 הרוגים בתאונות דרכים.
ארז קיטה מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "חצי השנה הראשונה של שנת 2019 מצביעה על כישלון גדול במאבק בתאונות הדרכים. הגיע הזמן שמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים יפסיק להאשים רק את הנהגים וייקח אחריות. האוכלוסיות הפגיעות ידועות כמו גם כלי הרכב שמעורבים יותר בתאונות דרכים קטלניות ולכן חייבים לרכז מאמץ בעיקר בזירות הללו כדי לצמצם את מספר ההרוגים הגבוה".
נתונים מטרידים נוספים:
14 רוכבי אופניים רגילים וחשמליים נהרגו במחצית האשונה של שנת 2019 – בכל שבועיים בממוצע נהרג רוכב אופניים; 28 רוכבי אופנועים וקטנועים נהרגו במחצית הראשונה של שנת 2019- בכל שבוע בממוצע נהרג רוכב אופנוע או קטנוע; 18 נהגים צעירים (עד גיל 24) נהרגו בחודשי ינואר-יוני 2019 בתאונות דרכים (אופנועים וכלי רכב פרטיים) – בכל שבועיים בממוצע נהרג נהג צעיר.
30 בני אדם נהרגו בין ינואר ליוני 2019 בתאונות דרכים במעורבות אוטובוס, מונית ואוטובוס זעיר -בכל שבוע בממוצע נהרג אדם בתאונת אוטובוס או מונית.
34 בני אדם נהרגו בחציון הראשון של השנה בתאונות דרכים במעורבות רכב מסחרי ומשאיות – למעלה מאדם אחד נהרג בכל שבוע בממוצע בתאונה עם רכב מסחרי או משאית.