למרות הבטחות להתחדשות, מי שעוצר את פרויקט תמ"א 38 בשכונת תל גיבורים היא דווקא העירייה, שדרשה להסב אותו לפרויקט פינוי־בינוי. לטענת הדיירים, ההגבלות שהטילה העירייה מונעות את יישום הפרויקט.
2 צפייה בגלריה
התושבים. "רק תוקעים לנו מקלות בגלגלים" | צילום: קובי קואנקס
התושבים. "רק תוקעים לנו מקלות בגלגלים" | צילום: קובי קואנקס
התושבים. "רק תוקעים לנו מקלות בגלגלים" | צילום: קובי קואנקס
"כל קבלן שבא אומר שזה לא כדאי לו כלכלית", הם טוענים. "אנחנו אנשים מבוגרים שחיים בבניין קורס ומחזיקים אותנו כבני ערובה". מדובר בדיירים מארבעה בנייני מגורים ברחוב המעפילים, שהחליטו שהגיעה השעה לשדרג את איכות חייהם ולבצע שיפוץ מקיף בבנייניהם הישנים.
"הדיירים פנו לקבוצת 'יגאל אלון', שעוסקת בניהול, בפיקוח ובליווי פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי־בינוי, והחלו בתהליך לקראת ביצוע תמ"א 38 בבניינים. על אף שמרבית האישורים הושגו ורוב הדיירים הביעו הסכמה, עיריית חולון הודיעה להם, כאמור, כי היא מאשרת להם לבצע הליך פינוי־בינוי בלבד.
"מדובר בשיפוץ שכלל את חיזוק הבניין, תוספת בנייה וכמובן שתיים וחצי קומות נוספות על מנת להפוך את הפרויקט לרווחי עבור הקבלן", מסביר אלון וייזברג, המשמש כמנכ"ל משותף בקבוצת יגאל אלון. "עשינו מכרז, מצאנו חברת אדריכלים ועורכי דין שבדקו את כל ההיבטים וההגבלות ובנו תוכנית מסודרת.
"למרות זאת, כשהתוכנית הונחה על שולחנה של עיריית חולון, היא החליטה לעצור הכל. התברר כי העירייה שינתה את מדיניותה והחליטה שמתחם זה ומתחמים נוספים בתל גיבורים מוקפאים ומיועדים לפינוי־בינוי, דהיינו לא ניתן לקדם בשלב זה שום תוכנית במתחם.
בנוסף, העירייה לא העניקה מספיק זכויות בנייה. במסגרת הפינוי־בינוי היא מאשרת 12 קומות בלבד, כאשר במידה ויזם לא מקבל מינימום 15 או 17 קומות, הפרויקט כלל לא כדאי עבורו ובמתווה הנוכחי לא ניתן למצוא אף קבלן שייקח על עצמו את הפרויקט".
2 צפייה בגלריה
הבניינים בשכונה. אין מעלית, הקירות סדוקים וללא ממ"ד | צילום: קובי קואנקס
הבניינים בשכונה. אין מעלית, הקירות סדוקים וללא ממ"ד | צילום: קובי קואנקס
הבניינים בשכונה. אין מעלית, הקירות סדוקים וללא ממ"ד | צילום: קובי קואנקס
"חשבנו שיעודדו אותנו, שירצו שנקדם ונשפר את הבניינים שלנו, אבל לצערנו רק תוקעים לנו מקלות בגלגלים. למרות שיש הרבה דיירים מבוגרים הם הסכימו אפילו לפינוי־בינוי, אבל הקבלן אמר בפירוש שזה לא שווה לו מבחינה פיננסית, אז למה לא מוצאים לנו פתרון?".
בקבוצת יגאל אלון נאלצו לעצור את התהליך ומפצירים בעירייה: "אל תשאירו את הדיירים כבני ערובה. התוכנית הנוכחית מסכנת עשרות בתי אב שאם תתרחש רעידת אדמה בחולון חייהם יהיו בסכנה, שלא נדבר על נפילת טילים, במצב כזה אין להם שום הגנה".
מעיריית חולון נמסר בתגובה: "רח' המעפילים 18-12 כלול במתחם מספר 26 להתחדשות עירונית בתכנית תל גיבורים, אשר נמצאת בהכנה. המתחם מוגדר כתמ"א מועדפת וניתן יהיה לממשו בזכויות הנוספות רק לאחר אישור תכנית ההתחדשות לתל גיבורים.
"עם זאת, בשלב זה (שלב הביניים) עומדות לבעלי הנכס האפשרויות הבאות (כאשר בכל אפשרות יש לממש את ההפקעה לרחוב המעפילים): חיזוק על פי תמ"א 38; הריסה ובניה על פי תמ"א 38 + מסחר בקומת הקרקע;
"הריסה ובניה על פי תכנית ההתחדשות הכוללת זכויות נוספות וגובה בין 12-9 בהתאם להוראות התכנית שבהכנה; הכנת תב"ע מקומית אשר תאמץ את עקרונות תכנית ההתחדשות; סעיפים 1, 2 הינם בטווח הקרוב וסעיפים 4,3 ייקחו זמן עד לאישור התכנית.
"יצוין, כי יש עוד הרבה נושאים תכנונים הכלולים בכל אפשרות, אשר יתבררו בשלב התכנון"