משרד האוצר מסרב לקבל את ההסכם הקיבוצי שסוכם בין ועד העובדים להנהלת חברת מוסדות התרבות בחולון. "מאחורי המילים המכובסות, הסעיפים וההסכמות", טוענים בוועד, "עומדים מאות עובדים שפרנסתם תקועה".
במרץ 2016 התאגדו עובדי החברה לפיתוח, תיאטרון, מוזיקה, אמנות ומחול בחולון בעזרת 'כוח לעובדים', ופתחו במשא ומתן עם הנהלת החברה כדי להגיע להסכם קיבוצי. למרות תהליך ארוך ומייגע שכלל לא מעט שביתות והאשמות משני הצדדים, הצליחו הצדדים להגיע להבנות ולטיוטת הסכם קיבוצי שמשפר את תנאי העסקת העובדים.
בין ההחלטות שהתקבלו: עובדים שעתיים יזכו לעלייה ממוצעת של כ־23 אחוז בשכר השעתי, בשתי פעימות. משכר שעתי הנושק לשכר המינימום, יעלו כל עובדי החברות לשכר שעתי הנע בין 32 ל־44 שקלים לשעה, בהתאם לתפקיד. עבור הספרנים והקופאים המועסקים בחולון אופן שעתי מעל ל־60 אחוזי משרה, הוגדרו קריטריונים למעבר ממשרה שעתית למשרה חודשית.
רגע אחרי שהשמפניות נפתחו גילו בוועד כי הסיכום שהושג נמצא בסכנה, לאחר שהממונה על השכר במשרד האוצר סירב לאשר אותו. נכון להיום טרם הועברו לוועד מלוא ההערות של הממונה ביחס להסכם. "בחולון פועלים מרכזי תרבות בעלי ערך לאומי ואף יותר", טוענים בוועד.
"אנחנו דואגים מדי יום ביומו ובתחושת שליחות לשימור איכות המוסדות הללו. אין לנו בארץ עוד מוזיאון ילדים או מוזיאון קומיקס, למשל, כפי שיש לנו בחולון. למרות זאת, נאלצנו לנהל מאבק ליציאה ממעמד של עובדים 'שקופים', ללא כל משמעות לוותק, לניסיון או להשכלה שלנו. לצערנו גם אחרי הגעה להבנות, אנו נתקלים באטימות מצד משרד האוצר, שחי בשלום עם שימור התנאים הנצלניים שלנו".
משרד האוצר מסר בתגובה: "החברה העבירה את טיוטת ההסכם ללא שיתוף פעולה עם אגף השכר והסכמי עבודה, ללא קבלת אישור למסגרת עלות משא ומתן כפי שנדרש בחוזרנו וכעת אנו בוחנים את עלותו. המטרה היא לשמור על הקופה הציבורית".