הזזת מצלמות האבטחה, החלפת מנעול הדלת ופנייה לבית דין הרבני. כל אלה הם רק חלק מסכסוך בין מתפללים שפרץ בבית כנסת בשכונת תל גיבורים.
מצלמת אבטחה בבית הכנסת | צילום פרטימצלמת אבטחה בבית הכנסת | צילום פרטי
מצלמת אבטחה בבית הכנסת | צילום פרטי
(מצלמת אבטחה בבית הכנסת | צילום פרטי)
תחילתו של הסיפור בנובמבר 2018, אז הוחלף שמו של בית הכנסת החולוני שנקרא על שם חללי צה"ל ל'עדת ישורון', על שם חיים אהרון ישורון, תושב השכונה ואביו של סגן ראש העירייה לשעבר, יואל ישורון.
חיים אהרון ישורון ז"ל היה אדם מוכר בשכונה ומאות הגיעו לטקס החגיגי, בניהם גם רבנים ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, המקורב ליואל ישורון. אולם מתחת לפני השטח הצטבר תסכול נגד המהלך, כאשר חלק מהמתפללים ציינו כי ברצונם להתמודד על תפקיד הוועד, מול ישורון המנהל את המקום עם אחיו.
בשבוע שעבר הופתעו המתפללים לגלות כי בית הכנסת נעול בפניהם. "ניסיתי לפתוח את בית הכנסת לתפילת שחרית, כפי שאני עושה כבר שמונה שנים, ופתאום המפתח לא עבד", סיפר אחד מהמתפללים. "אחרי כמה דקות הגיע בן משפחה של ישורון ופתח במקומי. הוא אמר שהצילינדר הוחלף ומעכשיו הוא אחראי על פתיחת וסגירת בית הכנסת".
בנוסף, הופתעו המתפללים לגלות מצלמות בתוך בית הכנסת. "בדרך כלל מכוונים מצלמות להיכל מטעמי ביטוח, כדי לשמור על ספרי התורה שעולים מאות אלפי שקלים, אבל במקרה הזה הציבו אותן לכיוון הקהל. למה צריך לתעד אדם שמתפלל? אנשים באים להתפלל ונכנסים לאיזור מלחמה".
אחד מהמתפללים סיפר כי כבר בימים אלו מוגשת תביעה לבית דין רבני נגד ועד בית הכנסת. "ברגע שביקשנו שקיפות ושליטה על מה שקורה הם נבהלו וזה אומר דרשני".
מיואל ישורון נמסר בתגובה: "השם החדש, שהוצג לפני תפילת נעילה, קיבל הסכמתם ואישורם של כ־600 מתפללים. בטקס המרגש של קריאת השם החדש השתתפו למעלה מ־1,000 איש, ובכללם מתפללי בית הכנסת. שינוי השם גם הוא אושר פה אחד על ידי כל חברי ועד בית הכנסת. מצלמות האבטחה הותקנו על פי חוות דעת מקצועית של מומחי אבטחה בכל שטח בית הכנסת, כדי להגן על בית הכנסת ועל תכולתו".