כהן. "לשכוח לזמן קצר מהכאבים" | צילום פרטיכהן. "לשכוח לזמן קצר מהכאבים" | צילום פרטי
כהן. "לשכוח לזמן קצר מהכאבים" | צילום פרטי
(כהן. "לשכוח לזמן קצר מהכאבים" | צילום פרטי)
טל כהן (20) מחולון היתה רק בת 6 כשמחלת הקרוהון תקפה אותה לראשונה. לאחר בדיקות, אשפוזים וטיפולים התגלה כי היא סובלת מהמחלה, שמדמה וירוס חמור בבטן ויכולה לפרוץ בכל רגע.
הדרך היחידה למתן אותה היא טיפולים ותזונה נכונה, אך בגיל 14 המחלה תקפה שנית וכהן נאלצה להישאר בביתה ולהתמודד עם כאבים קשים ובדידות.
למזלה, באותה תקופה היא גילתה את אומנות היצירה בנייר, או בשמו המוכר 'סקראפ'. כהן התאהבה בתחום והקפידה ליצור גם כששהתה לבדה בבית וגם בטיפולים. "למרות הטיפולים הרבים תמיד השתדלתי לעבור הכול עם המון מצב רוח טוב ואופטימיות. יצירתיות וחיוך עזרו לי להתמודד.
"בבית החולים הייתי באשפוז יום תקופה ארוכה, תמיד הבאתי איתי ציוד יצירה והרבה פעמים הייתי מלמדת חולות נוספות ששכבו לצידי. הכרתי ככה המון חברות מדהימות שעד היום מלוות אותי וזה הקל על כולנו.
"אני יוצרת במחלקה דברים צבעוניים ויפים שעוזרים לי לשכוח ולו לרגע היכן אני נמצאת, היצירה משרה רוגע מאי הנעימות שבו אנחנו נמצאים עקב הטיפול. גם כשאני שוכבת בבית עם כאבים קשים אני ממשיכה ליצור.
"אני תמיד מתבדחת שככל שיותר כואב לי ככה אני יוצרת דברים יותר יפים, היצירה עוזרת לדכא את הכאב הפיזי".
אחת מהיצירות של טל | צילום פרטיאחת מהיצירות של טל | צילום פרטי
אחת מהיצירות של טל | צילום פרטי
(אחת מהיצירות של טל | צילום פרטי)
כאשר כהן הבינה שהכישרון שלה הוא לא רק ליצור אלא גם ללמד, היא פתחה דף פייסבוק בשם 'ברכה לנד' ולימים גם קבוצת פייסבוק ליצירה שקיבלו תאוצה וחברים בהם אלפי חובבי עיצוב נייר.
"השם נולד מכך שבסקראפ לרוב מכינים כרטיסי ברכה, אז זה למעשה עולם של ברכות. אני ממש נהנית מהיצירה, לסייע לאחרים ללמוד ולהעביר את הידע שלי גם לחולון כי ככה אנחנו יכולות לשכוח לזמן קצר מהמחלה והכאבים".
היום כהן היא סטודנטית שנה ב' להוראה באומנות במכללת תלפיות בחולון, היא יוצרת כרטיסי ברכה,קופסאות ,יומנים מעוצבים ועוד שלל תוצרים ייחודים. היא מדריכה בחברות יצירה, משתתפת בירידי לייף סטייל וחברה בצוותי עיצוב של חנויות יצירה.
בין היתר היא גם הציגה בתערוכה של אומנים חולי קרוהון בגלריה בתל אביב, העלתה סרטוני הדרכה באתרים גדולים והשתתפה בתוכנית טלוויזיה בתחום היצירה בהן הסבירה כיצד להכין יצירות לקישוט שולחן 'diy' לילדים בחופש הגדול.
צפו:
"בכל אשפוז, שקורה פעם בחודש לפחות, אני מביאה איתי את חומרי היצירה שלי, כמעט בכול יום אני משתדלת ליצור: גם כשכואב, גם כשלחוץ וגם שקשה . אפילו אם אני בהתקף ממש חזק, העיקר להמשיך לחיות, כי בשבילי לחיות משמעותו ליצור. החלום שלי הוא להיות תרפיסטית באומנות ולעזור לילדים ומבוגרים להירפא דרך האומנות".