באחרונה עלה ב'מדיטק חולון' המחזמר 'מרקו', המבוסס על סיפור מתוך הספר 'הלב', שנכתב בסוף המאה ה־19, ומוכר לרובנו, כסדרת הילדים המיתולוגית ששודרה בטלוויזיה החינוכית. המחזה יוצג ב'מדיטק' לאורך כל חג החנוכה, החל ממחר (ג') ועד ה-10 בדצמבר.
ההצגה בדומה לסדרה שרובנו גדלנו עליה, 'הלב', מספרת את סיפורו של מרקו, ילד מגנואה שבאיטליה, שאמו בעקבות קשיים כלכליים, נוסעת לעבוד בארגנטינה. מרקו לא מפסיק להתגעגע אליה ויום אחד כשהמכתבים ממנה מפסיקים להגיע, הוא מחליט לנסוע לארגנטינה לבדו, ולחפש אותה.
במסעו הוא עובר הרבה תלאות והרפתקאות ופוגש אנשים רבים, עד לרגע המרגש בו הם שוב מתאחדים.
"במקור זה סיפור מאוד־מאוד עצוב, ואנחנו רצינו להפוך את זה למשהו אחר", מסבירה צביה הוברמן, המחזאית והבמאית של ההצגה.
"אני באתי מנקודת המוצא שהילד הזה הוא ילד יוזם ונחוש ולא מסכן. ילד שלוקח על עצמו אחריות ועומד בכל הדברים ויש אצלו והמון אמפתיה לאנשים שהוא פוגש בדרך, וזה מה שהופך אותו לגיבור של ילדים שיכולים להזדהות איתו".
הוברמן מספרת שאהבתה הגדולה היא לחזור ליצירות שהשפיעו עליה בילדותה ולחדש אותן עבור הדור הצעיר, דורות של הורים וילדים קראו את הספר הזה, ומבחינתה אין זמן טוב מזה להפוך את הסיפור המופלא הזה להצגה עם מסרים חינוכיים.
את הדמות הראשית, מרקו, מגלמת דיקלה הדר, "הייתה לי התלבטות גדולה לגבי הליהוק", אומרת הוברמן. "הבאתי לאודישנים גם נשים וגם גברים, אך הדר כבשה אותי מהרגע הראשון. הבחירה בבחורה שנראית כמו ילד רך אכן מצדיקה את עצמה".
בחנוכה תופיע ההצגה בחולון אך תמשיך להציג על במות ברחבי הארץ.