בשגרה ידידיה סילברמן (32) הוא פזיוטרפיסט במרפאת מכבי ברחוב הופיין בחולון וביחידה לטיפולי בית במחוז מרכז של קופת החולים, אולם התפשטות הקורונה שינתה באופן משמעותי את עבודתו. בשבועות האחרונים קיבל סילברמן החלטה אמיצה: להתגייס למאבק הלאומי למניעת הדבקה.
1 צפייה בגלריה
ידידיה סילברמן
ידידיה סילברמן
ידידיה סילברמן בלבוש המגן
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
"כרגע בתחום הפיזיותרפיה יש לנו רק טיפולים מצומצמים למקרים דחופים, כמו אנשים אחרי ניתוח שלא ניתן לדחות את הטיפול בהם", הוא מסביר. "אנחנו מקווים לחזרה הדרגתית לשגרה ובינתיים התנדבתי לעבוד כדוגם בדיקות קורונה במסגרת בדיקות הקורונה שקופת החולים מכבי עורכת".
אתה לא חושש להידבק?
"ברור. אני לא משוגע, זה קצת מלחיץ ולפני משמרת אני לא ישן טוב בלילה, אבל הבנתי שהמערכת במצוקה וזה צו השעה. מישהו חייב לעשות את זה אז מי אם לא אני? התנדבתי כי יש לי הרבה רקע בעבודה עם אוכלוסייה חולה במחלקות טיפול נמרץ ופנימיות. ההתמגנות לא חדשה לי, טיפלתי בחולי שחפת וחולי שפעת החזירים".
כיצד המשפחה הגיבה למקצוע החדש?
"כמובן שהורי לא התלהבו אבל הם רגילים שאני תמיד יוצא להרפתקה חדשה, הייתי לוחם באגוז, איש קבע וכחובב טרקים טיילתי בהרבה מקומות בעולם, בדיוק כמו בטרקים גם בעבודה הזאת צריך לעבוד לאט, בשיקול דעת, בזהירות, בלי סיכונים מיותרים ובלי ביטחון עצמי מופרז".
כיצד העבודה מתבצעת?
"במהלך הבדיקות אנחנו מאוד ממגונים עם כל הציוד הנדרש ואם מקפידים על הנהלים הסיכוי להידבק הוא מאוד נמוך. ההתמגנות היא החלק הפשוט, דווקא הורדת הבגדים יותר מסובכת, כי יש סבירות שיש עליך זיהום ואתה חייב להוריד אותם על פי הנהלים, בזהירות ולאט. עברנו הדרכה של מד"א, הדרכה פנימית של הקופה וכמובן שיש צ'ק ליסט מסודר, זאת טכניקה שצריך להכיר ולהקפיד עליה.
"מבחינת הנבדקים, הגיעו אלי אנשים בכל הגילאים, הכי צעיר היה בן 3 חודשים. אתה לומד להיות יצירתי כי חלק מהאנשים נרתעים ונסוגים או שהבדיקה ממש מפחידה אותם או שהיא עושה להם רפלקס הקאה. אני מספר בדיחות פולניות, מבקש לעצום את העיניים ומרגיע אותם, מדבר ומספר סיפורים, הכל כדי שהם יירגעו, לפעמים זה לוקח המון זמן, אבל חשוב להרגיע את המטופל כדי שנצליח לבצע את הבדיקה".