למרות שנטל הבית על כתפיה, שהצבא סירב לגייס אותה, ושהיא נדרשה להתמודד עם סביבה מעורבת בימים של מתיחות ביטחונית, ספיר חבר מחולון לא ויתרה, והשבוע קיבלה את אות מצטיינת השירות הלאומי של נשיא המדינה.
1 צפייה בגלריה
"מעניקה 200 אחוז מעצמי". ספיר חבר
"מעניקה 200 אחוז מעצמי". ספיר חבר
"מעניקה 200 אחוז מעצמי". ספיר חבר
(צילום: בת אל חבר)
קראו גם:
לכבוד שבוע ההצדעה לבני ובנות השירות הלאומי־אזרחי, נבחרה חבר (21), לאחת ממצטייני השירות הלאומי של בית הנשיא לשנת 2021.
חבר דחתה את הגיוס לטובת שנה במכינה קדם־צבאית, כי שאפה להתנדב בקהילה ולבנות את עצמה לקראת שירות משמעותי. לאחר שבעה חודשים נודע לה שהיא לא יכולה להתגייס בגלל סיבות רפואיות, אבל דבר לא יכול היה למנוע ממנה לתרום לחברה.
"במכינה חוויתי תרומה לקהילה שגרמה לי להבין הרבה דברים על עצמי", היא מספרת. "קיבלתי כלים לחיים והרגשתי שיש לי עוד הרבה מה להעניק, לכן האפשרות פשוט לוותר על הכל לא היתה קיימת מבחינתי. הרבה אנשים אמרו לי לנצל את הזמן לעבודה או לימודים, אבל המוטיבציה שלי היתה בשמיים, לכן בחרתי להתנדב במסגרת השירות הלאומי במרכז חינוך טכנולוגי עמ"ל ברמלה".
במקום לומדים ועובדים זה לצד זה חניכים יהודים וערבים, נושא רגיש בימים שאחרי מבצע "שומר החומות".
"אני באמת מאמינה שאפשר לחולל שינוי בעולם, שגם אנשים שמגיעים מנקודת פתיחה יותר מורכבת יכולים להצליח בחיים"
"כמובן שבימי המבצע היו לי חששות וגם החזירו אותנו הביתה, אבל תמיד הייתי בטוחה במקום שלי ובאנשים שאני עובדת איתם, יהודים או ערבים. אני מכירה אותם ויודעת מי הם באמת. כשחזרנו ללימודים היו הרבה מעגלי שיח, השתדלנו לדבר על הכל.
"אני מבינה את החששות מעבודה בסביבה מעורבת, אבל אלה חניכים שמספרים לי את הסודות הכי כמוסים שלהם. יש בינינו חיבור וזה נתן לי ביטחון".
בין נימוקי הבחירה הוזכר גם מצבה האישי של חבר. לפני כמעט ארבע שנים היא איבדה את אביה למחלת הסרטן. אמה היא מפרנסת יחידה ואחת מאחיותיה מתמודדת עם מוגבלות ובעיות בריאותיות.
ספיר, הבכורה בבית, לקחה על עצמה את האחריות ועוזרת לאמה בכל הנדרש.
"רק אחרי שקיבלתי את ההצטיינות הבנתי כמה זה באמת חשוב", היא אומרת. "אני מעניקה 200 אחוז מעצמי בכל מקום, אם זה בהתנדבות ואם זה בבית. אני לא מזניחה אף פן בחיים שלי. לא הגעתי ממקום זוהר, הרבה פעמים אני צריכה לשלב בין השירות לזה שצריכים אותי בבית. העובדה שאני מתמודדת עם כל זה במקביל גרמה לי להבין שאני חזקה. אני באמת מאמינה שאפשר לחולל שינוי בעולם, שגם אנשים שמגיעים מנקודת פתיחה יותר מורכבת יכולים להצליח בחיים, וזה המסר שחשוב לי להעביר לחניכים שלי. לרגע לא הבנתי כמה תמיכה מקבלים מתנדבי השירות הלאומי. עמותת 'אופק' מעניקה לי מעטפת הגנה וליווי מדהימים וזה כיף גדול".