השבוע התבשרו מאות תלמידים בחטיבת 'ארן', ובתיכונים 'קריית שרת' ו'אילון' כי הטיול השנתי שלהם מבוטל. הביטולים התקבלו על רקע אחוזי גבייה נמוכים מאוד של תשלומי הורים, בעקבות המאבק בתשלומי הרשות שמתנהל בחולון.
סולידריות במבחן. תיכון אילוןסולידריות במבחן. תיכון אילון
סולידריות במבחן. תיכון אילון
(צילום: קובי קואנקס)
"אני מבינה את הסיבה להחלטת הנהלת בית הספר לבטל את הטיול", אומרת השבוע לימור סימון, יו"ר ועד ההורים בבית הספר 'אילון', "בית הספר לא יכול להיכנס לגירעונות בשל אי־תשלומי הורים, ולהורים שכן משלמים אין יותר עניין לממן תלמידים שהוריהם לא משלמים מטעמים אידיאולוגיים. מאבק ההורים נגד תשלומי בית הספר הוא מאבק צודק, אך הוא מתנהל בזירה הלא נכונה. זהו מאבק שאמור להתנהל מול משרד החינוך ולא מול בתי הספר ועל חשבון הילדים".
אז מול מי?
"טיול שנתי כמו כל פעילות אחרת הוא חוויה מעשירה שמעצבת את הילדים ואת השכבה. משרד החינוך הצהיר מפורשות שמזה שנים רבות הוא אינו מחייב את בתי הספר להוציא תלמידים שהוריהם לא שילמו, למעט משפחות עם בעיות כלכליות. אם כן, מדוע בתי הספר אינם מוציאים רק את מי ששילם? הגיע הזמן לחדש חשיבה לגבי הגדרות הטיולים והפעילויות השונות. משרד החינוך צריך לעמוד במילתו ולתת הנחיה להוציא לטיולים את מי ששילם ולספק פעילות אחרת למי שלא שילם. צריך למצוא פתרון לבעיה שהפכה את מנהלי בתי הספר לחברות גבייה, את ועדי ההורים למקבצי נדבות ואת התלמידים למתוסכלים".
יו"ר קמפוס קריית שרת נמנע מלהגיב לדברים, אך הורים בבית הספר נוטים להסכים עם סימון. "כל שנה מתחוללת אותה מלחמה אבל ברגע האחרון מתקפלים", אומר אחד מהם, "הפעם הביטולים נראים כמו עובדה מוחלטת וחבל לנו שהילדים שלנו משלמים מחיר של מאבקים פנימיים. מי שלא משלם שיתמודד עם ההשלכות".
עם זאת, לא כולם מוכנים לראות חצי כיתה יוצאת לטיול. פעיל המשמר החברתי, ערן פוקס, שפעיל במאבק ההורים בתשלומי הרשות, ובתו לומדת ב'ארן', אמר השבוע: "תשלומי הורים מחולקים לשניים, תשלומי חובה ותשלומי רשות. תשלומי רשות כשמם כן הם, רשות ולא חובה - ואין חובה לשלמם. כשבית הספר, ככל שיהיה מגובה על ידי משרד החינוך, טוען שיש להבדיל בין תלמידים שהוריהם לא שילמו מסיבות של קושי כלכלי לבין תלמידים שהוריהם לא שילמו מבחינה אידיאולוגית - אנחנו בבעיה. הרי אין שום קריטריון נבחן ל'קושי כלכלי' ואין כלל הוראה בנושא. להזכירכם על פי חוק זכויות התלמיד אין לפגוע בתלמידים בשל מעשי הוריהם. בנוסף, על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך אין להתנות מתן שירות אחד בתשלום עבור שירות אחר".
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תשלומי ההורים עבור הטיולים השנתיים הינם בבחינת תשלומי רשות שההורים אינם מחויבים לשלמם. אי לכך, כאשר ישנם הורים רבים שאינם מוכנים לשלם, בסמכותו של מנהל בית הספר לבטל את הטיול".
ערן פוקס: "כשבית הספר טוען שיש להבדיל בין תלמידים שהוריהם לא שילמו מסיבות של קושי כלכלי לבין תלמידים שהוריהם לא שילמו מבחינה אידיאולוגית - אנחנו בבעיה"