משלחת של בכירים מהאוניברסיטה הלאומית של אוזבקיסטן (NUUz) ביקרה לראשונה ב-HIT מכון טכנולוגי חולון, כביקור גומלין למשלחת מדענים גדולה שיצאה באחרונה מישראל לטשקנט, בראשות פרופ' אדוארד יעקובוב, נשיא HIT.
על חברי המשלחת נמנים פרופ' מרקחימוב אבאז, רקטור האוניברסיטה הלאומית של אוזבקיסטן, פרופ' סודאלאייב אזים מהפקולטה למתמטיקה, מר סהיביונוב מיזפאר, דירקטור לענייני חוץ, ד"ר לויקאיה יוליה, ראש המעבדה לביו- פיזיקה ולביו-כימיה, ומר אגריפוב אזיז, ראש מחלקת האיי.טי של האוניברסיטה.
האורחים מאוזבקיסטן ערכו סיור במרכזי המחקר והמעבדות המרכזיות של המכון הטכנולוגי ושמעו הסברים מפורטים על העשייה הרב-תחומית המתבצעת בהם.
חברי המשלחת בילו את השבוע האחרון בארץ, כדוגמה לקרבה ולתחושת הביחד ציין פרופ' מרקחימוב כי בעת הביקור בירושלים נחלקו חברי הקבוצה לשלוש קבוצות קטנות כאשר חלקם ביקרו במסגד אל אקצה, חלקם בכנסיית הקבר וכולם בכותל המערבי.
"כאשר נפגשנו שוב יחד הרגשתי תחושת קרבה כמו בין אחים", אמר. המשלחת אף ביקרה בתל אביב ונפגשה עם עמיתים מהטכניון, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת אריאל.
פרופ' מרקחימוב אמר בדברי הפתיחה כי האוניברסיטה הלאומית של אוזבקיסטן חוגגת בימים אלה 100 שנים להיווסדה, שהיא משמרת מסורת ארוכת שנים של הוראה מדעית מתקדמת והאוניברסיטה הכשירה עד היום דורות רבים של מדענים.
לומדים בה כ-8,000 סטודנטים והיא מעסיקה 957 אנשי סגל אקדמי, 915 אנשי סגל מינהלי ב-12 פקולטות ו-72 מחלקות. 70 אחוז מבוגרי האוניברסיטה מחזיקים במשרות בכירות באוזבקיסטן.
פרופ' אדוארד יעקובוב סיכם את הביקור באומרו ששנת 2018 נקבעה כ"שנת החדשנות" באוזבקיסטן וכי האוניברסיטה הלאומית של אוזבקיסטן היא אחד המוסדות המובילים אשר יכול לחבר את העולם האקדמי והתעשייה בדיוק כמו המכון הטכנולוגי חולון.
האורחים התקבלו ע"י פרופ אדוארד יעקובוב, נשיא HIT, פרופ' אדיר פרידור, יו"ר הועד המנהל וההנהלה הבכירה במכון.