אלו אירועים חמים גרמו לנו לצאת מאזור הנוחות שלנו ולשלוח תגובה ברחבי הרשת? הסטארטאפ הישראלי Spot.IM, המנהל את תיבות הטוקבקים באתרי החדשות הגדולים בעולם, דירג את הנושאים שגרפו את מרבית הטוקבקים בשנה שחלפה. לדברי נדב שובל, מנכ"ל Spot.IM: "הארועים שיצרו את מרבית הדיונים ברשת שינו את העולם שאנו חיים בו ועיצבו אותו מחדש. ביצענו את הדרוג על ידי מדידת היקף התגובות בכתבות שפורסמו באתרים כמו: פוקס ניוז, פורבס, טיים, AOL, האפינגטון פוסט ועוד מאות אתרי תוכן."
כוכב הטוקבקים לשנת 2017, הביטקויין. צילום: shutterstockכוכב הטוקבקים לשנת 2017, הביטקויין. צילום: shutterstock
כוכב הטוקבקים לשנת 2017, הביטקויין. צילום: shutterstock
(כוכב הטוקבקים לשנת 2017, הביטקויין. צילום: shutterstock)
#1 ביטקויין
כוכב הטוקבקים לשנת 2017 הוא הביטקויין. המטבע הדיגיטלי עשה מעבר מנישות של טכנולוגיה ופיננסיים לעיסוק של התקשורת המרכזית, והפך לנושא שיח חברתי של המיין סטרים. הביטקויין הגביר את החשיפה הציבורית למושגים נוספים בתחומו, כמו טכנולוגיית בלוקצ'יין ומטבעות קריפטו. הטוקבקים שעלו בכתבות על המטבע כללו ויכוחים סוערים עם אזהרות מבועה, הימורי גולשים אם ערכו יעלה או ירד, והתרברבות מצד אוהדיו בכל פעם שהוא שובר שיא נוסף.
#2 קמפיין METOO
הקמפיין הבינלאומי פרץ בעקבות חשיפת הטרדות מיניות של המפיק והבמאי ההוליוודי הארווי ויינסטין, ויצר גל חסר תקדים. תחילה רצף הדיווחים בתקשורת משך בעיקר טוקבקים זועמים כלפי המטרידים, אך מהר מאוד הטוקבקים החלו לכלול אינספור חשיפות מנשים וגברים שחלקו סיפורים אישיים שנחשפו לראשונה בגל המודעות שנוצר.
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. צילום: APנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. צילום: AP
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. צילום: AP
(נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. צילום: AP)
#3 טראמפ נשיא ארה"ב
טקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית ה-45, גרם להמונים ברחבי העולם לרצות להגיב בשמחה או בזעם על כניסתו לתפקיד. הארוע עורר את המחאה הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, מפגינים הציפו ערים ברחבי אמריקה והוציא לרחוב מצעד נשים לאומי. זירות הטוקבקים שיקפה את השטח וכללה שרשורי מאבקים בין המחנות. כשטרמפ עצמו התסיס את הרשת עם ציוצים בלתי פוסקים, בכל שעות היממה, שהפכו לכותרות בעיתונות עליהם נוספו טוקבקים חדשים.
#4 אסונות טבע
ההוריקנים הארווי, אירמה, ומריה גרמו לנזקי סערה ושיטפונות על פני אזורים רחבים. הטוקבקים המודאגים סביבם החלו ברצף מתמשך מהפניקה שלפני הסערה ועד דיווחים בזמן אמת, תיעוד הנזקים, לאחר מכן חשיפת היקף ההרס ועד לדיווחים על השיקום.
הנסיך הארי ומייגן מרקל. צילום: AFPהנסיך הארי ומייגן מרקל. צילום: AFP
הנסיך הארי ומייגן מרקל. צילום: AFP
(הנסיך הארי ומייגן מרקל. צילום: AFP)
תחזית 2018 – חתונת הנסיך הארי ומייגן מרקל
ארוע שלא נכלל בדרוג של השנה הנוכחית, אך לפי כמות התגובות הראשונית נראה שיהפוך לאחד הארועים המטוקבקים לשנת 2018, הוא חתונת הנסיך הארי ומייגן מרקל. היות ומרקל היא סלב אמריקאית ההתעניינות בארוע גוברת גם מחוץ לממלכה הבריטית, חוצה תרבויות וקהלים. נוסף לכך מרקל בת לאם אפרו-אמריקאית, נושא מוצאה גם קושר אליו המון טוקבטים.