במכתב שנשלח לאחרונה לכל חברי הכנסת מונים חברי העמותה מדוע מוטב להגביל את מספר הקדנציות בהן ראש רשות יוכל לכהן על מנת למנוע שחיתות שלטונית.
לראייה מציגים חברי העמותה פרשיות בהן היו מעורבים ראשי רשויות וותיקים כמו פרשת רמי לוי וראש המועצה של מבשרת ופסקי הדין נגד ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני מבת ים וראש עיריית נצרת עילית, שמעון גבסו.
"הדבר החמור יותר הוא שגם לאחר שראשי רשויות הורשעו בפלילים הם הצליחו להיבחר שנית", כותבים חברי העמותה. "בין הסיבות: הקושי הרב להדיח ראש רשות מכהן , קבלת החלטות המבוססות על טובות הנאה אישיות ומחדלים ניהוליים, מינוי קבלני קולות ומקורבים לעמדות מפתח שלא תמיד נחוצות, אדישות הציבור לעצם קיומן. נתון שבא לידי ביטוי באחוזי הצבעה נמוכים, דבר המאפשר להם להביא לקלפי את אותם גורמים התלויים בהם ולעיתים הם המכריעים את הבחירות לטובתם ועוד".
צילום: מוטי קמחיצילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
(צילום: מוטי קמחי)
בנוסף, מציגים חברי העמותה את מחקרו של ד"ר דורון נבות שפורסם בשנת 2010 ועסק בשחיתות בשלטון המקומי בישראל. מהמחקר עולה כי העוצמה הרבה של ראשי רשויות נובעת ממבנה השלטון המקומי.
במחקר זה מזכיר ד"ר נבות את העובדה שחברי הכנסת תלויים בפוליטיקאים המקומיים בגלל שיטת הבחירות, תופעה אותה הוא מכנה "קליינטליזם ממוסד". ד"ר נבות טוען כי דווקא שומרי הסף ברשות המקומית, כמו מבקר הפנים, היועץ המשפטי והגזבר, כפופים לראש העירייה ותלויים בנכונותו לשתף עמם פעולה ובנכונותו להמשיך להעסיקם.
לסיום הם מצטטים את מחקרו של תומר שבי מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, שקבע כי קיים קשר מובהק בין משך כהונתו של ראש הרשות לבין מידת מעורבותו בשחיתות. על המכתב חתומים יו"ר הנהלת אומ"ץ צפון, עו"ד אריה אבריאל ויו"ר עמיתת אומ"ץ בפועל, פתיצ'ה פלד והם קוראים לכל חברי הכנסת להתערב בנושא ולסייע ביוזמה.
יש לציין כי כבר לפני שנה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מסיעת ישראל ביתנו, יזמה חוק דומה שלא צלח. מלינובסקי שימשה בעבר כחברת אופוזיציה במועצת העיר חולון ובמשך שנים הבטיחה למצוא דרך למנוע מששון להתמודד פעם נוספת על התפקיד הנכסף.
האם ח"כ מלינובסקי מצאה פרטנרים ראויים למהלך? לא בטוח. חקיקת חוק שפוגע בראשי רשויות עלול לגרום להשלכות חמורות עבור קבלני הקולות המקומיים וכתוצאה מכך לפגוע ישירות בחברי כנסת המתמודדים בפריימריז פנימי של מפלגתם. על כן, מלינובסקי וחברי תנועת אומ"ץ יתקשו למצוא אוזן קשבת בקרב חברי כנסת חזקים ומשפיעים.
מלשכת ראש העירייה טרם נמסרה תגובה.