בתחרות "תחשוב טוב-תעשה טוב" ה-4 של עמותת מילבת בתל אביב, זכה במקום הראשון המתקן "צלחות מעופפות" של הסטודנטים טל בטיט וזוהר שרון, מקורס fixperts ב-HIT מכון טכנולוגי חולון.
צילום: המכון הטכנולוגי חולוןצילום: המכון הטכנולוגי חולון
צילום: המכון הטכנולוגי חולון
הפיתוח הייחודי נועד לקבע את צלחות האוכל לשולחן על מנת למנוע את השלכתן על ידי ילדי הגן, לסייע בתקשורת הבין אישית בניהם לבין הגננות ולאפשר לגננות לעסוק בהשגחה על הילדים ולא להחזיק את הצלחות במקומות באופן אישי. המתקן עשוי אלומיניום ותחתיו לוח תקשורת עם כרטיסים, אשר מקנה פתרון ייחודי, פשוט וקל לשימוש לילדי ועובדי הגנים בחינוך המיוחד בשעת האוכל.
צילום: המכון הטכנולוגי חולוןצילום: המכון הטכנולוגי חולון
צילום: המכון הטכנולוגי חולון
בשלב הפיתוח ליוו הסטודנטים צוות חינוכי באשכול גני לימן בעיר רמלה, המטפל בילדים על הרצף האוטיסטי. "בשביל לשמור על סביבת עבודה נקייה, אנחנו צריכות להיות צמודות לילדים, וקשובות ומרוכזות בהם כל הזמן. בגלל שאין לנו מספיק כוח אדם, הגן נראה בזמן הארוחות כמו שדה קרב", מספרת גננת באשכול גני לימן, אלה גאק "במהלך ארוחת הצהריים הילדים בגן נוטים להשליך את צלחות האוכל, לעתים כשהן מלאות".
"היות וילדים על הרצף האוטיסטי מתקשים ביצירת תקשורת עם הסובבים אותם, ונוטים לתקשר בעיקר דרך הצבעה על סמלים היה על הסטודנטים למצוא פתרון גם למכשול הזה", מסבירה תמר איש כסית שהנחתה את הסטודנטים יחד עם פרופ' גד צ'רני מהמחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי: "הסטודנטים יצרו עבור הילדים לוח תקשורת שעליו תצלומים של המאכלים הנמצאים בתפריט הארוחה הנוכחית. כך, בכל פעם שאחד הילדים רוצה תוספת ממאכל מסוים, או לשתות או ללכת לשירותים, הוא מצביע על הכרטיסייה או מצמיד אותה על גבי פס הסקוטש המחובר למתקן ובכך משתפרות את דרכי התקשורת בין הילדים לגננות".
צילום: המכון הטכנולוגי חולוןצילום: המכון הטכנולוגי חולון
צילום: המכון הטכנולוגי חולון
בסיום תהליך הפיתוח, התקינו בטיט וזוהר מספר יחידות של המתקן החדש בגן ושמחו לגלות שהוא נותר נקי ומסודר בתום הארוחות.
"הפרויקט הזה מילא אותי מאוד" אומר בטיט "העבודה עם הילדים ריגשה אותי בכל פעם מחדש. זה קצת פואטי, אבל זה מסוג הדברים שגורמים לי להתרגש מהעשייה ופותחים את לי התיאבון ליצירת מוצרים טכנולוגיים שיסייעו לקבוצות נוספות באוכלוסייה", וזוהר מוסיפה: "הפרויקט לא נעצר כאן. אנחנו ממשיכים לשפר ולשדרג את המוצר ועובדים מול מהנדס מחברת 'טרלידור' בכרמיאל שתורמים 100 יחידות של המתקן שיפוזרו בין הגנים השונים בארץ, ויקלו על עבודתן של גננות וסייעות נוספות".
עמותת מילבת המתמחה מזה 36 שנים בפיתוח של אביזרי עזר, משחקים וכלי מוסיקה ייחודיים לאנשים עם מוגבלות ולקשישים מקיימת זו השנה הרביעית את התחרות על מנת להעלות את המועדות ולעודד פיתוח של טכנולוגיות ואביזרים חדשים.
לסרטון המלא על הפרויקט הזוכה
פרסום ראשוני: 16:29 , 06.12.17